Kaikki kirjoittajan Pirjo Lappalainen artikkelit

Oma Säästöpankki RiUS Cup 19.5.2019

Riihimäen Uimaseura järjestää Suomen Uimaliiton luvalla
OMA SÄÄSTÖPANKKI RiUS CUP -kilpailut sunnuntaina 19.5.2019
Riihimäen Uimahallissa  (25 m / 6 rataa)
Verryttely klo 17.30  / Kilpailut alkavat klo 18.00
2019-05-19 kisaorganisaatio OMASPRC

Tekniikkavalmennus – tulokset

Tulokset

Ensin uidaan MPX Tekniikka Valmennus-ryhmien kilpailu
Osallistujat OMASP RC TV 19.5.2019

jonka jälkeen on vuorossa Mikropolix-ryhmien kilpailu
Osallistujaluettelo Kaikki
Osallistujaluettelo Laji 1-32
Kilpailun aikataulu

OMASPRC 7.4.2019

1. 25m PU N MPX Tekniikka
2. 25m PU M MPX Tekniikka
3. 100m SKU N MPX Tekniikka
4. 100m SKU M MPX Tekniikka
1. 200m SKU N MPXJ3
2. 200m SKU M MPXJ3
3. 50m VU N kaikki ikäluokat CUP
4. 50m VU M kaikki ikäluokat CUP
5. 100m SU N
6. 100m SU M
7. 100m PU N
8. 100m PU M
9. 100m RU N
10. 100m RU M
11. 100m VU N
12. 100m VU M
13. 200m VU N
14. 200m VU M
15. 50m PU N MPXJ3
16. 50m PU M MPXJ3
17. 200m RU N
18. 200m RU M
19. 200m SU N
20. 200m SU M
21. 200m PU N
22. 200m PU M
23. 400m VU N
24. 400m VU M
25. 50m PU N
26. 50m PU M
27. 200m SKU N
28. 200m SKU M
29. 100m VU N MPXJ3
30. 100m VU M MPXJ3
31. 50m SU N
32. 50m SU M
33. 400m SKU N
34. 400m SKU M

Veera, Valtteri, Elina ja Anton mitaleille Laviaareissa

Viikonloppuna 11.-12.5.2019 Espoonlahdessa uiduissa Laviaareissa
18 RiUS-tyttöä ja 16  RiUS-poikaa starttasivat 78 kertaa.
Tuloksena  1 kulta, 1 hopea ja 2 pronssia sekä 50 omaa ennätystä, 10 pistesijaa ja 12 uutta aikaa 50m altaalla.
Laviaarit Heidi Niemimuukko (3)

Mitalistit ja pistesijat
Nimi Synt. Nro Laji Aika sij
Veera Mustonen 2008 40 100m PU T11 1:34.33* 1
36 100m VU T11 1:18.25* 4
Valtteri Niemimuukko 2005 33 50m RU P14 38.21* 2
39 100m PU P14 1:14.64* 8
Elina Malinen 2009 43 50m PU T11 41.94 3
41 400m VU T11 6:22.39** 9
Anton Helén 2006 50 100m RU P13 1:28.75* 3
46 100m SU P13 1:28.37* 13
Miika Toivonen 2007 50 100m RU P12 1:39.92* 4
35 100m VU P12 1:18.80* 12
44 50m PU P12 41.74* 13
Elias Tuukkanen 2006 37 50m SU P13 42.47* 5
33 50m RU P13 48.55* 10
Rosa Perikangas 2007 38 50m SU T12 49.14** 5
36 100m VU T12 1:26.77* 42
Joonatan Paalanen 2006 37 50m SU P13 45.51* 7
35 100m VU P13 1:25.39 41
Tulokset
Nimi Synt. Nro Laji Aika sij
Tuukka Visto 2007 31 400m VU P12 5:44.19** 9
33 50m RU P12 47.88* 10
Elias Saarinen 2002 4 100m PU M 1:02.91* 10
26 100m VU M 57.10* 10
Aukusti Malinen 2007 44 50m PU P12 41.73* 12
42 200m SKU P12 3:32.13* 24
Niko Nokikuru 2005 39 100m PU P14 1:22.15* 13
31 400m VU P14 5:40.51** 14
Onni Kohvakka 2007 33 50m RU P12 49.61** 14
37 50m SU P12 49.99** 28
35 100m VU P12 1:23.62* 34
Siiri Ruponen 2005 5 200m SU T15 2:55.45* 16
1 50m VU T15 32:01* 35
25 100m VU T15 1:10.58* 41
Senni Hokkanen 2006 43 50m PU T13 43.55** 17
49 100m RU T13 1:35.19* 18
Topias Ojanen 2002 8 100m RU M 1:38.27* 17
2 50m VU M 31.09* 27
Moona Anttila 2008 43 50m PU T11 47.66* 20
45 100m SU T11 1:42.15* 22
36 100m VU T11 1:27.71* 23
Jesse Virkkala 2004 14 200m SKU P16 3:03.34* 20
2 50m VU P16 31.60* 30
Emma Pellikka 2007 49 100m RU T12 1:44.18* 21
45 100m SU T12 1:36.57* 24
Milana Fedotova 2005 5 200m SU T15 3:35.14* 21
11 50m SU T15 44.90** 26
7 100m RU T15 1:44.20** 43
9 200m VU T15 3:14.12 48
Aapo Rasinmäki 2003 10 200m VU P16 2:28.52* 22
2 50m VU P16 31.33* 27
Aki Raitala 2004 8 100m RU P16 1:36.06* 22
14 200m SKU P16 3:07.46* 22
2 50m VU P16 33.72* 34
Kätlin Ploompuu 2007 32 200m SKU T12 3:18.72 24
Annu Pasma 2006 45 100m SU T13 1:28.88* 24
49 100m RU T13 1:47.87* 29
Onni Kataja 2007 33 50m RU P12 53.76 24
37 50m SU P12 51.80* 35
Väinö Rosendahl 2007 46 100m SU P12 1:46.29 24
44 50m PU P12 53.36 38
Kaisla Paalanen 2008 34 50m RU T11 56.84** 26
36 100m VU T11 1:40.81* 62
Jenna Helminen 2005 3 100m PU T15 1:35.23* 28
7 100m RU T15 1:46.44* 45
Krista Viitanen 2005 11 50m SU T15 48.57* 28
1 50m VU T15 38.89* 62
25 100m VU T15 1:27.92 74
Iiris Tuukkanen 2008 38 50m SU T11 53.12* 29
34 50m RU T11 1:00.08* 39
Aino Leipijärvi 2007 32 200m SKU T12 3:39.41* 38
36 100m VU T12 1:26.49 41
Aino Nokikuru 2007 32 200m SKU T12 3:48.07** 39
36 100m VU T12 1:33.29 48
Vilmiina Weckman 2004 7 100m RU T15 1:43.21 41
9 200m VU T15 3:11.63 47

Tulospalvelu Johanna Mäkelä
Kuva Heidi Niemimuukko

Tampereen Avoimista stipendi Nikolle ja mitalit Aidalle & Annukalle

Tampereen Avoimet Mestaruuskisat uitiin viikonloppuna 4.-5.5.2019. Riihimäen Uimaseurasta starttasi 11 nais-  ja 8 miesuimaria yhteensä 63 kertaa tuoden 30 omaa uutta ennätystä, 18 pistesijaa ja 2 hopeista mitalia. Kovatasoisissa kisoissa mentiin kovaa ja päävalmentaja Aleksi Rajansuo oli tyytyväinen viikonlopun suorituksiin.nimetön (2)

Mitalistit ja pistesijat
Alkuerät Finaali
Nimi Synt. Nro Laji Aika sij. Aika sij.
Niko Mäkelä 1998 11 50m SU M 26.62 1 26.10 1
23 50m PU M 24.36 1 24.20 1
45 100m PU M 57.16 1 54.52 1
35 100m SU M 57.09* 1
Aida Pasma 2003 30 200m RU N 2:39.89* 3 2:39.32* 2
20 100m RU N 1:14.03* 4 1:13.50* 4
40 200m SKU N 2:31.80* 13
Annukka Pihkamäki 2004 44 100m PU T15 1:07.84* 3 1:07.13* 2
14 200m PU N 2:35.14 5 2:34.13* 4
50 50m VU N 29.93 73
Jasper Pullinen 1999 13 200m PU M 2:17.93 7 2:19.52 5
47 400m VU M 4:24.08 9
45 100m PU M 1:01.74 15
29 200m RU M 2:46.35 22
19 100m RU M 1:15.14 31
Maija Hinkkala 2005 22 400m SKU N 5:40.12* 2 5:40.12* 9
Tulokset
Ronja Hellberg 2003 48 400m VU N 5:01.52* 13
4 200m SU N 2:43.99* 26
36 100m SU N 1:13.79* 29
24 50m PU N 31.20* 44
Saana Perkkiö 2005 14 200m PU N 2:54.66* 16
44 100m PU T15 1:15.76 23
34 100m SU T15 1:21.63* 46
8 100m VU T15 1:11.45 87
24 50m PU N 34.26* 97
Olavi Männistö 2003 17 100m RU P16 1:20.11 17
7 100m VU P16 1:05.23* 45
Julia Tuura 2004 18 100m RU T15 1:22.14* 18
44 100m PU T15 1:16.46* 27
38 50m RU N 37.88 33
26 200m VU N 2:22.97* 37
Mikaela Kulmala 2001 20 100m RU N 1:23.83 22
10 100m VU N 1:02.77 31
Elias Saarinen 2002 23 50m PU M 27.51 26
35 100m SU M 1:10.92* 27
25 200m VU M 2:12.76* 30
45 100m PU M 1:04.14* 32
49 50m VU M 26.47 41
9 100m VU M 58.12 44
Iida Savulahti 2004 34 100m SU T15 1:17.60* 29
12 50m SU N 36.88* 71
8 100m VU T15 1:09.84 74
Niko Akkanen 2003 17 100m RU P16 1:27.74* 30
43 100m PU P16 1:14.34* 32
7 100m VU P16 1:05.64 47
Vilja Saarinen 2005 44 100m PU T15 1:17.29 30
18 100m RU T15 1:30.94 52
24 50m PU N 32.03 61
38 50m RU N 40.96* 61
8 100m VU T15 1:11.24 84
Jeremy Valkeavuori 2004 17 100m RU P16 1:27.96* 31
33 100m SU P16 1:20.33* 33
43 100m PU P16 1:15.71* 36
7 100m VU P16 1:03.82* 42
Enni Silvennoinen 2003 20 100m RU N 1:29.56 31
26 200m VU N 2:31.63 46
10 100m VU N 1:08.60 71
Olli Paukola 2003 43 100m PU P16 1:18.92 39
37 50m RU M 36.55 48
Joonatan Kuivalainen 2003 7 100m VU P16 1:06.23* 48
Erin Ekroos 2002 38 50m RU N 41.13 63
Viesti
RiUS Naiset 1 2001 2 4X50m VUV N 1:56.87 19
Hinkkala Maija 2005
Kulmala Mikaela 2001
Pihkamäki Annukka 2004
Pasma Aida 2003

Siisti Riksu on yhteinen asia – RiUS-väki mukana talkoissa!

Siisti riksuSunnuntaina 28.4.2019 oli vuorossa Riihimäen siivoustalkoiden 35 kerta. RiUS-väki urakoi Mikropolix 1, 2 ja 3-ryhmän uimareiden ja heidän perheidensä voimin seuran  oman tutun alueen Kokonkadun, Huhtimonkadun ja Hiihtäjän tien ja sitä sivuavien teiden osalta.

Siivoustalkoot ovat osa Riihimäen kaupungin Siisti Riksu-kamppanjaa ja tänä vuonna teemana on Kiertotalous käytännön tekoina. Lue kevään edetessä lisää Siisti Riksu-kamppanjasta: http://www.riihimaki.fi/siistiriksu/

Tämän upean aktiivisuuden johdosta luonnosta saadaan keväisin poistettua yhteisvoimin useita jätelavallisia lumen alta paljastuvia roskia. Näiden siivoustalkoiden päätöspäiväksi sopii mainiosti teemaan sopiva kansallinen Siivouspäivä 25.5.2019. Siivouspäivä on kierrätyksen, vanhojen tavaroiden ystävien ja kaupunkikulttuurin uusi juhlapäivä. Lisätietoja: http://siivouspaiva.com/

 

 

 

 

Niko Mäkelä ennätyksiin Tukholmassa

Riihimäen Uimaseuran Niko Mäkelä oli kisaamassa Malmsten Swim Open Stockholm-kilpailuissa 12.-15.4.2019 Suomen maajoukkueen kanssa. Kovatasoisessa kisassa hienot uinnit Nikolta jokaisessa lajissa ja uudet ennätykset kellotettiin kahteen otteeseen 50 m vapaauinnissa ja 100 m selkäuinnissa.
Niko Mäkelä Malmsten (2)

Alkuerät Finaali
Name Synt. Nro Laji Aika sij. Aika sij.
Niko Mäkelä 1998 7 50m PU 24.30 10 24.11 B-2
29 50m VU 23.12* 11 23.10* B-3
25 100m SU 58.04* 12 57.87* B-4
13 100m PU 54.81 20
19 100m VU 51.82 43

Kuva Tuire Lehtimäki

Keväinen Ahvenanmaa helli Masters-uimareita

masterskuva2019kevät (3)

 

Masters-uinnin Suomen mestaruuksista kisattiin Ahvenanmaalla Godbyssä 29.-31.3.2019. Alun perin kisat piti järjestää Maarianhaminassa, mutta järjestävä seura päätti siirtää kisat Ålands Idrottscenterin halliin. Hyvä niin, koska Godby tarjosi melko hulppeat puitteet kisoille.

Riihimäen Uimaseura lähetti kisoihin 7 uimarin joukon, joka palasi kotiin yhteensä 19 mitalin kanssa. Priimus-masterina hääri jälleen kerran Mauri Ekholm, jonka kaulaan ripustettiin 6 henkilökohtaista kultaa (100su, 200sku, 100sku, 50su, 200su ja 50vu). Maukan mitalisuoran väriin toi syvyyttä sekajoukkueiden 4×50 vapaauintiviestin pronssi.

Muut kultamitalistit ikäsarjoissaan olivat Juha-Matti Halonen (kultaa 800vu ja 400vu), Katja Anttila (kulta 100su sekä pronssia 200sku ja 100sku), Tuikku Alanko (kultaa 50pu ja 100pu sekä hopea 200sku) ja Esko Turunen (kulta 800vu). RiUS:in muut edustajat kisoissa olivat Jorma Heinonen (pronssia 100su) ja Ari Savulahti (4. 200ru). Kisojen tulokset kokonaisuudessaan ovat löydettävissä osoitteesta www.livetiming.fi.

Varsin mukavasti sujuivat myös sekajoukkueiden viestit, joista tuloksena oli hopeaa (4x100skuv), sekä kaksi pronssia (4x50skuv ja 4x50vuv).

Seuraavaksi Mastereiden katseet kääntyvät kohti Tikkurilaa, jossa kisataan syksyllä pitkän radan mestaruuksista. Syksyn kisaan erityistä jännitettä tuo se, että ne ovat samalla myös Masters-uinnin pohjoismaiset mestaruuskisat.

Oma Säästöpankki RiUS Cup 7.4.2019

OMASPRC 7.4.2019
Riihimäen Uimaseura järjestää Suomen Uimaliiton luvalla
OMA SÄÄSTÖPANKKI RiUS CUP -kilpailut sunnuntaina 7.4.2019
Riihimäen Uimahallissa  (25 m / 6 rataa)
Verryttely klo 17.30  / Kilpailut alkavat klo 18.00

2019-04-07 kisaorganisaatio OMASPRC

Mikropolix Tekniikka Valmennus
Osallistujaluettelo Kaikki
Osallistujaluettelo Laji 1-4
Kilpailun aikataulu
Tulokset

Mikropolix-ryhmät
Osallistujaluettelo Kaikki

Osallistujaluettelo Laji 1-34
Kilpailun aikataulu
Tulokset

6. OmaSP RiUS Cup 7.4.
Viim. ilm.pvä  Octoo ma 1.4.
1. 25m PU N MPX Tekniikka
2. 25m PU M MPX Tekniikka
3. 50m RU N MPX Tekniikka
4. 50m RU M MPX Tekniikka
1. 200m SKU N MPXJ3
2. 200m SKU M MPXJ3
3. 200m VU N 2009 ja nuor CUP
4. 200m VU M 2008 ja nuor CUP
5. 100m VU N 2008 2007 CUP
6. 100m VU M 2007 2006 CUP
7. 200m VU N 2006 ja vanh CUP
8. 200m VU M 2005 ja vanh CUP
9. 200m SKU N
10. 200m SKU M
11. 400m SKU N
12. 400m SKU M
13. 50m SU N MPXJ3
14. 50m SU M MPXJ3
15. 50m RU N
16. 50m RU M
17. 100m SKU N
18. 100m SKU M
19. 200m RU N
20. 200m RU M
21. 50m PU N
22. 50m PU M
23. 100m PU N
24. 100m PU M
25. 200m PU N
26. 200m PU M
27. 50m RU N MPXJ3
28. 50m RU M MPXJ3
29. 50m SU N
30. 50m SU M
31. 100m SU N
32. 100m SU M
33. 200m SU N
34. 200m SU M

Lisätietoja:
Pirjo Lappalainen pirjo.lappalainen(at)rius.fi

Arena Helsinki Swim Meet-kisoista hopeaa ja ennätyksiä!

Arena Helsinki Swim Meet-kisoissa 1.-2.4.2019 RiUS-uimarit antoivat ylpeyden aihetta valmentajille hienoilla uinneilla ja uusilla ennätyksillä sekä Niko Mäkelän 50 m ja 100 m perhosuinnin sijoituksilla hänen uidessaan molemmissa toiseksi.
Niko Mäkelä AHSW 1.4.2.2019 (2)

Alkuerä Finaali
Name Synt. Nro Laji Aika sij. Aika sij.
Niko Mäkelä (Fin) 1998 15 50m PU M 24.16 1 24.09 A-2
22 100m PU M 55:81 7 54.11 A-2
Mikaela Kulmala 2001 27 400m VU N 4:44.94* 8 4:41.89* A-5
16 800m VU N 9:52.56 14
Jasper Pullinen 1999 32 800m VU M 8:58.80 A-6
11 400m VU M 4:17.85 9 4:18.48 B-3
Aida Pasma 2003 29 200m RU N 2:45.58* 10 2:42.57* B-1
4 100m RU N 1:15.88 16 1:14.50* B-4
10 200m SKU N 2:37.89 27
19 50m RU N 35.93 27
Annukka Pihkamäki 2004 2 200m VU N 2:15.22 18
6 100m PU N 1:10.08 32
17 100m VU N 1:02.75 45
31 50m PU N 31.16* 62
Perttu Järvinen 2003 11 400m VU M 4:26.97* 19
28 50m VU M 26.19* 54
Elias Saarinen 2002 15 50m PU M 26.92* 27
28 50m VU M 26.07* 50
Oskar Turunen 2003 13 200m RU M 2:41.34* 28
20 100m RU M 1:12.52* 36
15 50m PU M 30.53 72
Aada Taiponen 2004 19 50m RU N 36.90 40
29 200m RU N 3:05.25 44
4 100m RU N 1:25.13 70
Ville Savulahti 2003 3 50m RU M 34.96* 58
Maija Hinkkala 2005 12 50m VU N 28.87* 64
19 50m RU N 38.38* 67
31 50m PU N 31.71* 77
Ronja Hellberg 2003 8 50m SU N 35.20* 77
Vilja Saarinen 2005 31 50m PU N 32.32 88

Niko Mäkelä AHSW 1.4.2.2019 (2)

RiUS-uimarit kisaavat 1.-2.4.2019 Arena Helsinki Meetissä

Tänään maanantaina 1.4.2019 ja huomenna tiistaina 2.4. kilpaillaan Arena Helsinki Swim Meet- uinnit Mäkelänrinteessä. Riihimäen Uimaseuran uimareita on mukana 14, Niko Mäkelän (FIN) lisäksi koviin kisoihin starttaa Ronja Hellberg, Maija Hinkkala, Perttu Järvinen, Mikaela Kulmala, Aida Pasma, Annukka Pihkamäki, Jasper Pullinen, Elias Saarinen, Vilja Saarinen, Ville Savulahti, Aada Taiponen, Oskar Turunen ja Julia Tuura yhteensä 31 startin verran. Tsemppiä kaikille startteihin!
Arena Helsinki Meet 1.-2.4.2019

RiUS-uimareiden startit:

Nimi Synt. Nro Laji Aika
Ronja Hellberg 2003 8 50m SU N 35.27
Maija Hinkkala 2005 12 50m VU N 31.04
19 50m RU N 00:38.40
31 50m PU N 00:32.78
Perttu Järvinen 2003 11 400m VU M 04:30.23
28 50m VU M 27.22
Mikaela Kulmala 2001 16 800m VU N 09:44.15
27 400m VU N 04:45.23
Aida Pasma 2003 4 100m RU N 01:15.25
10 200m SKU N 02:36.59
19 50m RU N 00:35.23
29 200m RU N 02:47.12
Annukka Pihkamäki 2004 2 200m VU N 02:15.04
6 100m PU N 01:08.65
17 100m VU N 01:01.99
31 50m PU N 00:31.54
Jasper Pullinen 1999 11 400m VU M 04:12.60
32 800m VU M 08:41.54
Elias Saarinen 2002 15 50m PU M 00:27.81
28 50m VU M 00:26.36
Vilja Saarinen 2005 31 50m PU N 00:31.66
Ville Savulahti 2003 3 50m RU M 00:35.43
Aada Taiponen 2004 4 100m RU N 01:22.75
19 50m RU N 00:36.84
29 200m RU N 02:58.70
Oskar Turunen 2003 13 200m RU M 2:47.36
15 50m PU M 00:29.66
20 100m RU M 01:13.41
Julia Tuura 2004 29 200m RU N 3:02.07
Niko Mäkelä (Fin) 1998 15 50m PU M 23.83
22 100m PU M 54.07

RiUS-uimareiden Mikropolix-Uintien tulokset

Mikropolix-Uinneissa lauantaina 23.3.2019 RiUS-uimarimme starttisivat  322 kertaa, joista pistesijoille 132 kertaa ja omia ennätyksiä uusittiin 202 kertaa. Kultaisia mitaleita uimarimme nappasivat 21, hopeisia 18 ja pronssia 20.

Naisuimareita hyppäsi altaaseen 44 ja miehiä 39, yhteensä 83 RiUSilaista oli siis mukana kisoissa. Lisäksi 9 viestijoukkuetta aloittivat kisan ensimmäisillä lajeilla.

Lämpimät onnittelut mitalisteille ja omaa ennätystään parantaneille!
IMG_6278 (3)

Tulospalvelu
Johanna MäkeläMitalistit
Nimi Synt. Nro Laji Aika sij.
Niko Mäkelä 1998 3 200m SKU M 2:13.96 1
13 100m SKU M 58.11 1
25 100m RU M 1:05.06 1
Perttu Järvinen 2003 5 50m VU M 25.98 1
11 100m SU M 1:07.19* 1
19 200m VU M 2:02.07* 1
31 100m VU M 55.30* 3
Elias Saarinen 2002 7 100m PU M 1:02.21 1
21 50m SU M 29.97* 1
31 100m VU M 55.09* 1
13 100m SKU M 1:05.84* 4
Veera Mustonen 2008 6 50m VU T11 35.43 1
30 50m PU T11 40.25 1
20 200m VU T12 2:46.33* 3
26 100m RU T13 1:32.45* 4
4 200m SKU T13 2:58.39* 6
Aida Pasma 2003 4 200m SKU N 2:31.67 1
18 200m RU N 2:42.26 1
8 100m PU N 1:12.86 3
24 200m SU N 2:36.21 6
Maija Hinkkala 2005 12 100m SU T14 1:13.18* 1
32 100m VU T14 1:02.16* 1
24 200m SU N 2:35.64* 4
Jasper Pullinen 1999 9 400m SKU M 4:46.49 1
13 100m SKU M 1:03.15* 2
31 100m VU M 55.23 2
25 100m RU M 1:10.69 3
Annukka Pihkamäki 2004 14 100m SKU N 1:09.05* 1
20 200m VU N 2:12.41 2
30 50m BPU N 30.68 2
26 100m RU N 1:19.26* 3
6 50m VU N 28.82* 4
Elias Tuukkanen 2006 21 50m SU P13 44.42 1
19 200m VU P13 3:01.28 2
15 50m RU P13 50.76 3
31 100m VU P13 1:23.67* 8
3 200m SKU P14 3:24.81 18
Elina Malinen 2009 32 100m VU T10 1:22.95* 1
6 50m VU T11 37.57* 2
16 50m RU T10 54.36 8
Annu Pasma 2006 6 50m VU T13 33.21* 1
30 50m PU T13 40.17 2
12 100m SU T14 1:27.37* 8
26 100m RU T13 1:43.56* 8
4 200m SKU T13 3:09.64* 11
32 100m VU T14 1:14.15* 12
Emma Pellikka 2007 22 50m SU T12 43.91* 1
32 100m VU T12 1:26.86* 6
8 100m PU T13 1:53.99** 7
26 100m RU T13 1:49.01 18
12 100m SU T14 1:37.54* 19
Valtteri Niemimuukko 2005 3 200m SKU P14 2:46.68* 2
7 100m PU P14 1:17.90* 2
25 100m RU P14 1:26.67* 3
27 200m PU M 3:05.94 3
Mikaela Kulmala 2001 26 100m RU N 1:19.85 2
6 50m VU N 28.66 3
14 100m SKU N 1:10.36 3
Oskar Turunen 2003 5 50m VU M 26.54* 2
25 100m RU M 1:09.10 2
13 100m SKU M 1:04.56* 3
31 100m VU M 59.29 7
Kätlin Ploompuu 2007 32 100m VU T12 1:19.56* 2
16 50m RU T12 49.13* 3
8 100m PU T13 1:40.25* 5
12 100m SU T 14 1:32.01* 13
4 200m SKU T13 3:18.28* 17
Enni Silvennoinen 2003 4 200m SKU N 2:42.09 2
10 400m SKU N 5:49.56 3
20 200m VU N 2:22.89 10
Suvi Keskimäki 2006 6 50m VU T13 35.78* 2
8 100m PU T13 1:34.34* 3
4 200m SKU T13 3:09.11* 10
14 100m SKU N 1:29.54* 37
Ville Savulahti 2003 15 50m RU M 33.95* 2
25 100m RU M 1:15.90* 5
31 100m VU M 1:01.01 12
7 100m PU M 1:13.80 12
Kertu Ploompuu 2010 22 50m SU T10 49.14* 2
16 50m RU T10 53.48* 6
30 50m PU T11 50.16** 10
6 50m VU T11 46.23* 16
Jeremy Valkeavuori 2004 31 100m VU P15 1:03.03 2
19 200m VU M 2:16.79* 6
7 100m PU M 1:13.80* 12
25 100m RU M 1:25.39* 13
Niko Nokikuru 2005 3 200m SKU P14 2:48.73* 3
7 100m PU P14 1:22.30* 4
29 50m PU P14 34.98* 4
11 100m SU P15 1:19.72* 8
19 200m VU M 2:28.33* 15
Ronja Hellberg 2003 22 50m SU N 34.25 3
30 50m PU N 32.71* 5
12 100m SU N 1:15.83 7
6 50m VU N 30.10* 10
16 50m RU N 40.73* 11
Niko Akkanen 2003 29 50m PU M 30.92* 3
19 200m VU M 2:18.60* 7
7 100m PU  M 1:12.76* 10
25 100m RU M 1:22.80* 12
Rasmus Lempinen 2005 29 50m PU P14 34.92* 3
3 200m SKU P14 3:03.58* 9
13 100m SKU M 1:24.41* 15
Senni Hokkanen 2006 6 50m VU T13 35.87* 3
4 200m SKU T13 3:11.10* 12
Eino Marttila 2007 21 50m SU P13 48.37* 3
31 100m VU P13 1:43.36* 17
5 50m VU P12 44.27* 19
Aakkosittain
Nimi Synt. Nro Laji Aika sij.
Milo Anttila 2009 31 100m VU P11 1:37.29* 10
21 50m SU P11 52.23* 14
5 50m VU P12 44.03* 16
Moona Anttila 2008 32 100m VU T12 1:30.95* 13
26 100m RU T13 1:49.72* 19
4 200m SKU T13 3:36.53* 23
12 100m SU T14 1:42.72* 28
Erin Ekroos 2002 32 100m VU N 1:06.41 5
8 100m PU N 1:21.35* 10
20 200m VU N 2:23.89* 12
6 50m VU N 30.23 15
Siiri Friman 2001 28 200m PU N 3:07.39 5
8 100m PU N 1:18.550 9
14 100m SKU N 1:19.98 19
Juha-Matti Halonen 1990 19 200m VU M 2:16.16* 5
5 50m VU M 28.84** 8
31 100m VU M 1:02.79 13
Jorma Heinonen 1958 11 100m SU M 1:40.67** 10
31 100m VU M 1:21.58 19
11 100m SU M 1:40.67** 10
Jenna Helminen 2005 12 100m SU T14 1:31.04 11
4 200m SKU N 3:05.55* 13
32 100m VU T14 1:15.57 15
26 100m RU N 1:40.99* 20
20 200m VU N 2:42.32* 33
Anton Helén 2006 25 100m RU P14 1:28.38* 4
3 200m SKU P14 3:06.38* 11
11 100m SU P15 1:29.14* 18
Onni Kataja 2007 21 50m SU P13 55.68* 5
13 100m SKU P13 1:54.02* 10
5 50m VU P12 42.83* 12
31 100m VU P13 1:39.91* 16
25 100m RU P14 2:01.14* 21
Helmi Kittelä 2008 32 100m VU T12 1:24.94* 4
8 100m PU T13 1:46.46** 6
4 200m SKU T13 3:14.61* 15
12 100m SU T14 1:40.56* 25
Onni Kohvakka 2007 31 100m VU P13 1:26.37* 11
25 100m RU P14 1:52.91 16
11 100m SU P15 1:48.93* 35
Joonatan Kuivalainen 2003 29 50m PU M 33.53* 6
19 200m VU M 2:24.32* 9
5 50m VU M 29.88* 12
13 100m SKU M 1:19.74* 13
Krista-matleena Kurvinen 2006 26 100m RU T13 1:45.58** 10
32 100m VU T14 1:37.18* 17
4 200m SKU T13 3:43.60** 25
Aino Leipijärvi 2007 32 100m VU T12 1:29.12 11
4 200m SKU T13 3:42.63** 24
26 100m RU T13 2:00.84 24
12 100m SU T14 1:43.26* 29
Iikka Liitola 2008 15 50m RU P11 52.96 5
31 100m VU P11 1:31.40* 6
5 50m VU P12 41.59* 9
11 100m SU P15 1:47.90 34
Vilhelmiina Lindholm 2007 30 50m PU T13 52.11* 4
6 50m VU T13 43.83** 10
22 50m SU T12 54.27 11
16 50m RU T12 1:00.69* 15
Aukusti Malinen 2007 31 100m VU P13 1:23.92* 9
25 100m RU P14 1:51.49** 14
3 200m SKU P14 3:28.37 20
Juho Mantila 2005 5 50m VU P14 33.06* 6
3 200m SKU P14 3:02.47* 8
Laura Mantila 2008 16 50m RU T12 52.74* 8
6 50m VU T11 43.80* 13
4 200m SKU T13 3:45.73 26
12 100m SU T14 1:47.94* 35
Jonne Mustalahti 2005 5 50m VU P14 34.98* 8
3 200m SKU P14 3:21.38* 15
Olavi Männistö 2003 25 100m RU M 1:16.07* 7
7 100m PU M 1:11.76* 9
31 100m VU M 1:03.20 14
Iaroslav Nechepurenko 2009 21 50m SU P11 50.91* 9
15 50m RU P11 57.03** 13
5 50m VU P12 44.08* 17
Venni Niemi 2009 32 100m VU T10 1:58.58 12
22 50m SU T 10 1:01.63* 19
6 50m VU T11 48.82* 20
16 50m RU T10 1:09.49* 25
Vieno Niemi 2007 4 200m SKU T13 3:54.83 32
Aino Nokikuru 2007 6 50m VU T13 43.14* 9
32 100m VU T12 1:36.29* 21
26 100m RU T13 2:01.92* 25
12 100m SU T14 1:55.24* 38
Meriliis Noks 2009 22 50m SU T10 57.26* 13
16 50m RU T10 1:01.82* 21
30 50m PU T11 1:04.77** 24
6 50m VU T11 55.55* 25
Topias Ojanen 2002 17 200m RU M 3:16.47* 4
11 100m SU M 1:18.19* 7
7 100m PU M 1:22.15* 14
Helmi Olander 2008 22 50m SU T12 51.44* 7
16 50m RU T12 58.75* 12
32 100m VU T12 1:38.73* 25
Joonatan Paalanen 2006 19 200m VU P13 3:10.08** 5
5 50m VU P14 37.00* 11
31 100m VU P13 1:27.75* 12
Kaisla Paalanen 2008 6 50m VU T11 46.17* 15
26 100m RU T13 1:58.30* 23
32 100m VU T12 1:44.23* 27
12 100m SU T14 1:47.12* 34
Olli Paukola 2003 15 50m RU M 36.12 5
29 50m PU M 32.57 5
3 200m SKU M 2:43.26* 6
11 100m SU M 1:19.77 8
25 100m RU M 1:19.75 10
Rosa Perikangas 2007 6 50m VU T13 39.31* 5
32 100m VU T12 1:32.31* 14
26 100m RU T13 2:04.89* 29
12 100m SU T14 1:49.13* 36
Saana Perkkiö 2005 10 400m SKU N 5:58.03* 4
32 100m VU T14 1:05.40* 5
24 200m SU N 2:51.82 13
16 50m RU N 44.57* 17
6 50m VU N 30.49* 18
Aki Raitala 2004 3 200m SKU M 3:05.37* 10
25 100m RU M 1:35.05* 16
13 100m SKU M 1:26.40* 17
Aapo Rasinmäki 2003 3 200m SKU M 2:56.08* 7
11 100m SU M 1:31.06* 9
25 100m RU M 1:36.33* 17
Nikita Ravalt 2002 30 50m PU N 33.36 6
16 50m RU N 40.89* 13
22 50m SU N 39.10 13
6 50m VU N 30.66 21
Lumi Riikonen 2010 22 50m SU T10 55.85* 11
16 50m RU T10 1:01.82* 21
30 50m PU T11 1:04.85 25
Helmi Romppanen 2004 4 200m SKU N 2:59.53* 8
24 200m SU N 3:00.23 15
26 100m RU N 1:34.29* 15
Väinö Rosendahl 2007 31 100m VU P13 1:30.74* 15
25 100m RU P14 2:00.93 20
3 200m SKU P14 3:43.09 24
11 100m SU P15 1:40.88* 28
Siiri Ruponen 2005 12 100m SU T14 1:19.89* 4
4 200m SKU N 3:00.40 9
32 100m VU T14 1:12.28* 11
24 200m SU N 2:54.88* 14
20 200m VU N 2:35.90 27
Vinski Saarikallio 2004 3 200m SKU M 3:00.75* 8
13 100m SKU M 1:23.51* 14
25 100m RU M 1:29.53* 15
Vilja Saarinen 2005 8 100m PU N 1:17.91 8
32 100m VU T14 1:09.87 8
26 100m RU N 1:27.21 11
14 100m SKU N 1:20.15 20
Iida Savulahti 2004 4 200m SKU N 2:58.38 7
22 50m SU N 36.40 8
24 200m SU N 2:48.24 10
Maxim Sazonov 2008 21 50m SU P11 48.29* 8
5 50m VU P12 43.35* 13
29 50m PU P12 54.46** 17
Petri Shkolny 2003 29 50m PU M 31.91* 4
11 100m SU M 1:13.78* 5
19 200m VU M 2:22.96* 8
Aada Taiponen 2004 16 50m RU N 36.92 4
26 100m RU N 1:22.70 6
30 50m PU N 34.68 8
6 50m VU N 32.96 39
Miika Toivonen 2007 31 100m VU P13 1:22.45* 5
5 50m VU P12 37.67* 7
29 50m PU P12 44.76* 9
11 100m SU P15 1:43.81* 31
Iiris Tuukkanen 2008 22 50m SU T12 54.38* 12
6 50m VU T11 50.10* 22
32 100m VU T12 1:57.53* 34
12 100m SU T14 2:05.71* 41
Julia Tuura 2004 26 100m RU N 1:21.15* 5
20 200m FVU N 2:18.37* 6
14 100m SKU N 1:15.20* 8
6 50m VU N 30.22* 14
Lasse Vanninen 2008 5 50m VU P12 41.66* 10
31 100m VU P11 1:37.36 11
5 50m VU P12 41.66* 10
15 50m RU P11 57.48** 15
Eeli Vesamäki 2009 21 50m SU P11 51.25* 11
29 50m PU P12 50.90** 15
5 50m VU P12 45.40* 20
Krista Viitanen 2005 30 50m PU N 44.51 17
22 50m SU N 46.48* 23
6 50m VU N 38.22* 56
Jesse Virkkala 2004 21 50m SU M 39.05* 4
3 200m SKU M 3:06.58* 11
11 100m SU P15 1:24.98* 13
Vilmiina Weckman 2004 16 50m RU N 45.07* 19
22 50m SU N 42.75* 20
6 50m VU N 34.55* 46
Vera Ylipekka 2008 22 50m SU T12 53.09* 10
6 50m VU T11 46.49* 17
16 50m RU T12 1:01.18* 18
32 100m VU T12 1:48.82 30
Miia Äikäs 2003 4 200m SKU N 3:02.47 12
20 200m VU N 2:35.09 26
14 100m SKU N 1:25.57 33
6 50m VU N 33.16 40
VIESTIT
Nimi Synt. Nro Laji Aika sij.
RiUS Miehet 1 1998 1 4X50m 1:54.82** 1
    Saarinen Elias 2002 SKUV M
    Turunen Oskar 2003
    Mäkelä Niko 1998
    Pullinen Jasper 1999
RiUS FlikFlak 2007 2 4X50m 2:46.03* 2
    Pellikka Emma 2007  SKUV T12
    Kittelä Helmi 2008
    Malinen Elina 2009
    Leipijärvi Aino 2007
RiUS Miehet 2 2003 1 4X50m 2:07.21 4
    Männistö Olavi 2003 SKUV M
    Savulahti Ville 2003
    Akkanen Niko 2003
    Järvinen Perttu 2003
RiUS Venyjät 2007 1 4X50m 2:50.62* 5
    Rosendahl Väinö 2007 SKUV P13
    Toivonen Miika 2007
    Liitola Iikka 2008
    Malinen Aukusti 2007
RiUS Naiset 2 2002 2 4X50m 2:17.29 5
    Hellberg Ronja 2002 SKUV M
    Silvennoinen Enni 2003
    Saarinen Vilja 2003
    Ekroos Erin 2005
RiUS SikSak 2007 2 4X50m 3:04.48* 5
    Anttila Moona 2008  SKUV T12
    Mantila Laura 2008
    Niemi Vieno 2007
    Perikangas Rosa 2007
RiUS HopHip 2008 1 4X50m 3:12.51* 6
    Nechepurenko Iaroslav 2009 SKUV P13
    Sazonov Maxim 2008
    Kohvakka Onni 2009
    Anttila Milo 2009
RiUS FlipFlop 2007 2 4X50m 3:29.51** 7
    Tuukkanen Iiris 2008  SKUV T12
    Nokikuru Aino 2007
    Paalanen Kaisla 2008
    Lindholm Vilhelmiina 2007