Kaikki kirjoittajan Pirjo Lappalainen artikkelit

RiUS uimarit ennätyksiin IKUissa

Koko Suomen tulokset kootusti  http://www.uimaliitto.fi/fi/uinti/kilpailut/2008s/lrikm/tulokset/kaikki.html

RiUS uimareiden tulokset kootusti lyhyen-radan-iku-tulokset-koko-suomi.pdf

Viikonloppuna 8.-9.11.2008 uitavissa
Lyhyen Radan Ikäkausimestaruuskilpailuiden karsinnoissa
RiUS:n 23 uimaria hyppäsivät altaaseen 55 kertaa. Seuramme nuorissa uimareissa on monta lupaavaa uimaria, tästä kertovat viikonlopun sijoitukset ja uudet ennätykset.

Lauantain aamujakson seuramme parhaasta tuloksesta vastasi
P -11 50 m rintauinnissa ajalla 43,33 Henri Aaltonen
sijoittuen koko Suomen tuloksissa kolmanneksi!
Onnea Henkka!

P 12 – 100 m rintauinnissa ajalla 1.32,75 NikoLindberg sijoittui
koko maan tilastossa sijalle 15. Tuomas Tiainen tuli samassa
sarjassa ajalla 1.32;76 sijalle 16.

Huimista ennätysparannuksista vastasivat
P 15 Joona Merivirta parantaen 100 m selkäuintiaikaansa 8 sekuntia.
Uusi ennätys 1.07,96. Joonan sijoitus Suomen tuloksissa 20.

RiUS viestijoukkue 4 x 50 skuv sijoittui kokonaistuloksissa sijalle 21 ajalla 2.44,79.
Uimarit järjestyksessä: Saara Kivioja, Tuomas Tiainen, Niko Lindberg ja  Camilla Kulmala.

Lasse Lappalainen  P 14 paransi omaa 100 m selkäuintiaikaansa lähes kolme sekuntia.
Uusi ennätys 1.11,89 ja sijoitus Suomen tuloksissa 23.

Rekina Skyttä T 15 ui hienosti 100 m perhsouinnissa ajalla 1.16,15 Suomen tilastoissa  sijalle 28.

****

Lauantain iltajaksolla uimarimme jatkoivat hienoja uintejaan.

Joona Merivirta P 15 kauhoi upeasti 100 m vapaauintia aikaan 56,55 sijoittuen upeasti kuudenneksi.

Hannes Väre P 11 50 m vapaauintia ui koko Suomen tuloksissa sijalle 10 ajalla 33,00 ja 50 perhosuinnissa ajalla 41,85 sijoitus 16.

Lauantain iltajakson aloitti Jussi Aaltonen P 15 200 m rintauinti hienolla omalla ennätyksellään
2.54;29. Suomen tuloksissa Jussi hienosti 18.

Rekina Skyttä T 15 100 m rintauintia sijoitus 26. ajalla 1.28,06

****

Sunnuntain aamujakson parhaasta RiUS suorituksesta vastasi

Hannes Väre  P 11 200 m vapaauintia ajalla 2.41,70 sijoittuen hienosti sijalle 8.

Lasse Lappalainen sijoittui P 14 100 m perhosuinnissa ajalla 1.12,72  sijalle 20.

Joona Merivirta P 15 100 m perhosuinnissa oli ajallaan 1.12,21 sijalla 23.

Jussi Aaltonen sijoittui P 15 200 m sekauinnissa sijalle 27.

Lassi Väre, Saara Kivioja ja Rekina Skyttä paransivat kaikki 100 m selkäuinti aikojaan, onnittelut!

****

Iltajaksolla parhaasta sijoituksesta vastasi Hannes Väre P 11 sijoittuen 100 sekauinnissa sijalle 12.

Joona Merivirta P 15 ui hienosti 100 m rinrauinnissa ajalla 1.16,54 sijalle 14. Joona starttaa sekä 100 m vapaa- että 100 m rintauinnissa Vaasassa 12.-14.12.2008 uitavissa Lyhyen radan ikäkausimestaruuskilpailuissa. Upeaa Joona!

Rekina Skyttä T 15 teki oman ennätyksen 100 m vapaauinnissa, uusi ennätys 1.07,10!

Tule mukaan Vesiriehaan 22.11.2008!

Riihimäen Uimaseura mukana Vesiriehassa!

Lauantaina 22.11.2008 klo 13.00-16.00
Riihimäen Uimahallilla.

Lapsille vesileikkejä uimaopettajan johdolla.
Ryhmät alkavat tasalta ja puolelta.

Aikuisille/nuorille ohjausta
-uintitekniikassa
-vesijuoksussa
-RiUSTrainissa

Tule hakemaan vinkkejä uintekniikkaan ja vesijuoksuun.
Paikalla uintivalmentajiamme ja vesijuoksu/RiUSTrain -ohjaajamme.
Ryhmät alkavat tasalta ja puolelta.

Klo 16.00-17.30 Riihimäen Urheilusukeltajat järjestävät
Kynttilöiden valossa Norpparadan 7 – 15 vuotiaille
25 m altaassa radoilla 6 – 8.

Kahvio-Simmis mukana huoltopuolella.
Vesiriehapäivän ruoka, juomat ja muut herkut Kahvio-Simmiksen tiskistä!
Koko päivän klo 11.00 alkaen Uimahallin käytävillä perhekirppis, kasvomaalausta, eläinaiheisia ilmapalloja.

Tulkaa mukaan koko perheen voimin viettämään kanssamme mukava päivä!
Lapset aikuisen mukana maksutta (7-16 v.).

RiUS ry:n sääntömääräinen seuran kokous

Riihimäen Uimaseura ry:n sääntömääräinen seuran kokous

Riihimäen Uimaseura ry:n jäsenet kutsutaan yhdistyksen sääntömääräiseen kokoukseen.

Aika: tiistai 18.11.2008 klo 17.30

Paikka: Hotelli Linnea, Riihimäki

Liitteet: vuosikokous_tyojarjestys_2008.pdf

Ilmoittautuminen: Pyydämme ystävällisesti ilmoittamaan etukäteen osallistumisen kokoukseen 14.11.2008 mennessä tarjoilun järjestämisen vuoksi. Ilmoittautumiset sähköpostitse osoitteeseen pirjo.lappalainen@rius.fi tai puhelimitse 045-6300436 / Pirjo Lappalainen.

RiUS:n 45-vuotista taivalta juhlitaan elokuvien merkeissä

Swim-in movie

45-vuotta täyttävä Riihimäen Uimaseura järjestää yhdessä
Elokuvakulttuuriyhdistys Kino Sammon ja Kiara Oy:n kanssa juhlaesityksen
4.11.2008 Riihimäen uimalassa klo 18.30-19.30.
Historiatietojen mukaan Riihimäen uimalassa ei ole aiemmin järjestetty elokuvaesityksiä,
joten nyt on myös historiallisesti merkittävä tilaisuus päästä nauttimaan
elokuvista uimahousut jalassa, altaan lämmössä lilluen.
Tule mukaan kokemaan uusi elämys! Elokuviin uimalipun hinnalla!

Riihimäen Uimaseuran jäsenille on oma esitys
2.11.2008 sunnuntai-iltana klo 17.30-18.30.
Elokuvat ovat katsottavissa yläkäytävältä.
Jäsenille ja heidän perheenjäsenilleen esitys on maksuton.

Elokuvat:

Vigo: Taris (9 min)
kymmenminuuttisessa urheilijamuotokuvassa ”Taris” (1931), joka kuvaa uimarimestarin polskimista, tyylinäytteitä ja vähittäistä nousua aineen lakien yläpuolelle.

Lehtinen: Krooli (26 min)
Kroolissa on kilpauinti ja nuoren uimarin suhde veteen ja harjoitteluun ja unelmiin teemana. Siinä esiintyy myös ruots. huippu-uimari Therese Alshammar . Vuodelta 2004.

Lehtinen: Hyppääjä (21 min)
Hyppääjä kertoo legendaarisesta uima- ja pellehyppääjälegendasta Helge Waseniuksesta kauniilla tavalla. Se on uimastadionin, veden, liikkeen ja musiikin harmoniaa, lyyrinen esitys veden rakastamisesta. Vuodelta 2000 ja monesti palkittu.

RiUS uimarit iskussaan Tampereen Syysuinneissa 25.10.2008

RiUS uimarit kovassa iskussa Tampereen Syysuinneissa 25.10.2008

Tampereen kovatasoisissa Syysuinneissa uimarimme kauhoivat upeita ennätyksiä.
Henri Aaltonen P-11 vastasi seuramme kovimmasta sijoituksesta Suomen tilastoissa nousemalla 100 m ru  tilastossa sijalle 1.
Joona Merivirta P-15 liukui upeasti 100 m perhosuinnissa tilastoissa sijalle 9. uudella hienolla ennätyksellään 1:04,29.

Niko Lindberg nappasi pronssin P-12 sarjassa 50 m perhosuinnissa, onnea Niko!

Erityisen tyytyväisiä valmentajat olivat 30 uudesta omasta ennätyksestä, jotka kisoissa uitiin.
Harjoittelu tuottaa tavoiteltuja tuloksia.

Aaltonen Henri P-11 50m Vapaauinti Miehet 00:35.32 oe
Aaltonen Henri P-11 100m Rintauinti Miehet 01:33.03 oe
Aaltonen Henri P-11 50m Perhosuinti Miehet 00:44.42
Aaltonen Jussi P-15 100m Rintauinti Miehet 01:20.77 oe
Aaltonen Jussi P-15  200m Sekauinti Miehet 02:35.96 oe
Heikkilä Krista T-13 100m Selkäuinti Naiset 01:25.68 oe
Heikkilä Krista T-13  100m Vapaauinti Naiset 01:13.99
Heimo Hilla T-14 100m Vapaauinti Naiset 01:13.28 oe
Heimo Hilla T-14 100m Rintauinti Naiset 01:36.84 oe
Kivioja Saara T-11  100m Vapaauinti Naiset 01:19.26 oe
Kivioja Saara T-11 50m Selkäuinti Naiset 00:41.81 oe
Korpilahti Antti P-12 50m Vapaauinti Miehet 00:38.31 oe
Korpilahti Antti P-12 50m Selkäuinti Miehet 00:47.52
Kulmala Camilla T-11 50m Selkäuinti Naiset 00:42.46 oe
Kulmala Camilla T-11  50m Vapaauinti Naiset 00:39.05 oe
Laine Elias P-14  100m Vapaauinti Miehet 01:05.50
Laine Elias P-14 100m Selkäuinti Miehet 01:16.85 oe
Lappalainen Lasse P-14  100m Rintauinti Miehet sairaana
Lappalainen Lasse P-14 100m Selkäuinti Miehet sairaana
Lappalainen Lasse P-14 100m Perhosuinti Miehet sairaana
Lappalainen Lisa T-12  100m Vapaauinti Naiset 01:22.48
Lappalainen Lisa T-12 100m Selkäuinti Naiset 01:34.51
Lehmuskanta Mari T-12 100m Vapaauinti Naiset 01:23.98 oe
Lehmuskanta Mari T-12 100m Selkäuinti Naiset 01:40.55 oe
Lindberg Niko P-12 100m Vapaauinti Miehet 01:17.83
Lindberg Niko P-12 100m Sekauinti Miehet 01:23.17 oe
Lindberg Niko P-12 50m Perhosuinti Miehet 00:39.58 oe
Lindholm Markus P-13 100m Vapaauinti Miehet 01:28.11 oe
Lindholm Markus P-13 100m Selkäuinti Miehet ei uinut
Merivirta Joona P-15 100m Rintauinti Miehet 01:14.54 oe
Merivirta Joona P-15 100m Perhosuinti Miehet 01:04.29 oe
Skyttä Rekina T-15 100m Vapaauinti Naiset 01:07.19 oe
Skyttä Rekina T-15 100m Rintauinti Naiset 01:26.74
Skyttä Rekina T-15 100m Selkäuinti Naiset 01:17.90 oe
Sorsa Anna T-12  100m Vapaauinti Naiset hylätty
Sorsa Anna T-12 100m Selkäuinti Naiset 01:47.19 oe
Tiainen Tuomas P-12 100m Vapaauinti Miehet 01:15.58 oe
Tiainen Tuomas P-12 100m Sekauinti Miehet 01:25.81
Toivonen Tinja T-13 100m Vapaauinti Naiset 01:25.29 oe
Toivonen TinjaT-13 100m Selkäuinti Naiset 01:34.21 oe
Torkkel Teemu P-11 50m Vapaauinti Miehet 00:38.53 oe
Torkkel Teemu P-11 50m Rintauinti Miehet 00:55.44 oe
Torkkel Teemu P-11 50m Selkäuinti Miehet ei uinut
Virtanen Topi P-13 100m Vapaauinti Miehet 01:07.99 oe
Virtanen Topi P-13 100m Rintauinti Miehet 01:24.49 oe

Pekan ryhmällä 19 starttia ja  DJ-ryhmällä  26 starttia
yhteensä RiUS:lla 45 starttia

Kisojen kovasta tasosta kertoo mm. Hanna-Maria Seppälän uima huikea uusi 200 m sku Suomen ennätys uusi SE aika on 2:11.39.
Onnea Hanna-Marialle!

Riihimäki-Uinnit 11.10.2008

Tulokset:

tulokset-taydellinen-ikaryhmittain-pisteet-ja-valiajat.html

Riihimäen Uimaseura kiittää kaikkia kilpailuun osallistuneita uimareita ja heidän tukijoukkojaan.
Tervetuloa taas Riihimäelle lauantaina 14.3.2009 Alge-Uinteihin!

Lämmin kiitos kisaorganisaatiolle hyvin sujuneista kisoista!
Jokaisen panos on todella tärkeä, kun viemme läpi näin isoja tapahtumia,
joukkossa on voimaa!

Onnittelut seuramme hyvin harjoitelleille uimareille ja heidän valmentajilleen.
Alla kisoissa uituja aikoja joilla noustiin
Suomen tilastoissa kymmenen parhaan joukkoon.

Joona Merivirta P15
50 m vu  ajalla 25.19 sijalle 1.
100 vu ajalla 55.80 sijalle 1.
50 m pu ajalla 28.26 sijalle 4.

Hannes Vären P 11
50 m ajalla 33.47  sijalle 9.
100 m vu ajalla 1:14.14 sijalle 5.
50 m pu ajalla 40.02 sijalle 9.
100 m sku ajalla 1:28.79 sijalle 5.

Henri Aaltonen P 11
50 m ru ajalla 44.84 sijalle 6.
100 m ru ajalla 1:36.15 sijalle 2.

Lasse Lappalainen P 14
50 m pu ajalla 29.84 sijalle 6.

Riihimäki-Uintien Riihimäen Uimaseuran mitalistit:
Lasse Lappalainen 2 kultaa ja 2 hopeaa
Joona Merivirta  2 kulta ja 1 hopea
Rekina Skyttä 2 kultaa
Elias Laine 1 kulta ja 1 pronssi
Suvi Lautala 1 kulta
Topi Virtanen 1 hopea ja 1 pronssi
Henri Aaltonen 1 hopea, 1 pronssi
Juhana Järviö 1 hopea
Tinja Toivonen 1 hopea
Niko Lindberg 1 pronssi
Jussi Aaltonen 1 pronssi
Lassi Väre 1 pronssi
Krista Heikkilä 1 pronssi

Onnittelut uusille uintikilpailutuomareille!

Riihimäen Uimaseura onnittelee uusia II luokan tuomareitaan.

Aaltonen Jussi, Ahlskog Ciia, Castren Kalle, Ekholm Sara,  Heinonen Jorma,
Häkkinen Pirjo, Järviö Juhana, Konttinen Tanja, Kurkela Riitta, Kärkkäinen Maria,
Laaksonen Tanja, Lahtinen Jonne, Lappalainen Kari, Leino Sirpa, Matilainen Krista,
Merivirta Joona, Miloslavskaya Maria, Petrell Maria, Ripatti Elsa, Salmi Kirsi, Skyttä Rekina,
Sorsa Kaija, Sorsa Tuomo, Suorsa Kirsi, Turunen Esko, Venäläinen Eetu,
Venäläinen Teemu, Vihavainen Severi, Virtanen Outi, Voutilainen Ismo, Väre Erkki.

Lämmin kiitos Suomen Uimaliiton sääntökouluttaja Jukka Vilskeella asiantuntevasta ja kiinnostavasta koulutusillasta 3.10.2008.

Tuomari- ja toimitsijakoulutus / II-luokan tuomarikortti

Riihimäen Uimaseura järjestää

Tuomari- ja toimitsijakoulutuksen / II-luokan tuomarikortti

Perjantaina 3.10.2008 klo 17.30-21.30 Kauppaoppilaitoksen auditoriossa.
Kouluttajana on Suomen Uimaliiton sääntökouluttaja Jukka Vilske.

Tuomari- ja toimitsijakoulutuksessa pääset perehtymään kilpauintiin.
Läpi käydään hyväksyttävät uintitekniikat, käännökset, lähtöhypyt ja maaliintulot.
Lisäksi perehdytään yleismääräyksiin ja toimitsijoiden sekä tuomareiden tehtäviin.
Jokainen osallistuja saa Suomen Uimaliiton uintiurheilun sääntökirjan.
Seuran jäsenille kurssi on maksuton.

Ilmoittautumiset ja tiedustelut:
Pirjo Lappalainen p. 045-6300436
pirjo.lappalainen@rius.fi

Kiitämme kesän 2008 yhteistyökumppaneitamme

Riihimäen Uimaseura ja sen yli 700 jäsentä kiittää kesän 2008 yhteistyökumppaneitaan
ja toivottaa menestyksekästä alkavaa syksyä!

Sportia Oy
Xylident (Fennobon Oy / Cloetta Fazer Oy)
K-Market Vuorinen Oy
Kiinteistömaailma Sainio Oy
Rengon Säästöpankki
H&R Seuranen Ky Neste-huoltoasema
QR Unique Reform – Hyvinvointipalvelut
Kulta-Mäki Oy

Syksyn ensimmäinen RiUS Cup 14.9.2008

Kevään ensimmäinen RiUS Cup 10.2.2008

RiUS Cup 14.9.2008 tulokset

tulokset-taydellinen-virallinen.html

Sunnuntaina 14.9.2008 uitiin syksyn ensimmäinen RiUS Cup.
Startteja uitiin yli 100 ja uimarit tekivät hienoja omia ennätyksiään.

Joona Merivirta ui  P 15  50 vu  kauden kärkiajan 25,65 ja 50 pu ajalla 28,72 hän nousi tilastossa toiseksi ja  50 su ajalla 31,45  seitsemänneksi.

Hannes Väre sijoittui P 11 100 vu ajallaan 1:19,77 tilastossa sijalle kymmenen.

Ensimmäistä kertaa testattiin reaktioaika strattialustoja ja monirivistä tulostaulua sähköisen ajanoton osana. Lisäksi käytössä oli myös ensimmäistä kertaa Uimaliiton uudet tulospalveluohjelmistot. Laitteistojen ja ohjelmien yhteinen debyytti onnistui hyvin.

Aktiivisille uimareiden vanhemmille erityiset kiitokset kilpailuiden hienosta läpiviennistä.

Uintikausi 2008-2009 käynnistynyt!

Riihimäen Uimaseuran uimakoulu- ja valmennusryhmät ovat jo startanneet uuteen uintikauteen!

Lisätietoja uimakouluista, vesirallista, uimahypyistä, vesiksestä, valmennusryhmistämme, RiUSTrainistä ja vesijuoksusta näillä sivuillamme, ole hyvä ja tutustu!

Kysy vapaita paikkoja sähköpostitse osoitteesta pirjo.lappalainen@rius.fi.

Kirjoita viestiin osallistujan nimi, syntymäaika, ryhmätoive, (huoltajan) e-mail– ja postiosoite sekä puhelinnumero.

Lisätiedustelut: p. 045-6300436 /Pirjo

RiUS mukana AKTIVA-tapahtumassa

Riihimäen Uimaseura oli mukana juhlistamassa Riihimäen Urheilutalon avajaisia
tiistaina 17.6.2008 klo 17.00-20.00 osallistumalla AKTIVA-tapahtumaan.

Heti avajaispuheenvuoron jälkeen klo 17 salin esiintymislavalla haastateltiin seuramme kahta uimaria: Joona Merivirtaa ja Henri Aaltosta. Pojat kertoivat kertoivat uinnista harrastuksena.

Arvonnassa RiUS Swimming Team lippiksen voittivat seuraavat henkilöt:
Hildén Axel
Hynynen Eero
Kuusisto Niilo
Laitinen Anne
Lindelöf Emilia
Mynttinen Merja
Siltanen Henri
Sinkkonen Aku
Sinkkonen Sami
Stolt Eija

Arvonnassa RiUS Swimming Team uimalakin voittivat seuraavat henkilöt:
Heikkilä Essi
Kontiainen Jenna
Laitinen Atte
Latvala Jere
Lukkarinen Tomi
Luostarinmäki Lasse
Nikkanen Kati
Olkkonen Pauli
Rasimus Riitta
Savolainen Markku

Onnea voittajille ja kiitos kaikille arvontaan osallistujille!