Kaikki kirjoittajan Pirjo Lappalainen artikkelit

Tampereen Avoimista stipendi Nikolle ja mitalit Aidalle & Annukalle

Tampereen Avoimet Mestaruuskisat uitiin viikonloppuna 4.-5.5.2019. Riihimäen Uimaseurasta starttasi 11 nais-  ja 8 miesuimaria yhteensä 63 kertaa tuoden 30 omaa uutta ennätystä, 18 pistesijaa ja 2 hopeista mitalia. Kovatasoisissa kisoissa mentiin kovaa ja päävalmentaja Aleksi Rajansuo oli tyytyväinen viikonlopun suorituksiin.nimetön (2)

Mitalistit ja pistesijat
Alkuerät Finaali
Nimi Synt. Nro Laji Aika sij. Aika sij.
Niko Mäkelä 1998 11 50m SU M 26.62 1 26.10 1
23 50m PU M 24.36 1 24.20 1
45 100m PU M 57.16 1 54.52 1
35 100m SU M 57.09* 1
Aida Pasma 2003 30 200m RU N 2:39.89* 3 2:39.32* 2
20 100m RU N 1:14.03* 4 1:13.50* 4
40 200m SKU N 2:31.80* 13
Annukka Pihkamäki 2004 44 100m PU T15 1:07.84* 3 1:07.13* 2
14 200m PU N 2:35.14 5 2:34.13* 4
50 50m VU N 29.93 73
Jasper Pullinen 1999 13 200m PU M 2:17.93 7 2:19.52 5
47 400m VU M 4:24.08 9
45 100m PU M 1:01.74 15
29 200m RU M 2:46.35 22
19 100m RU M 1:15.14 31
Maija Hinkkala 2005 22 400m SKU N 5:40.12* 2 5:40.12* 9
Tulokset
Ronja Hellberg 2003 48 400m VU N 5:01.52* 13
4 200m SU N 2:43.99* 26
36 100m SU N 1:13.79* 29
24 50m PU N 31.20* 44
Saana Perkkiö 2005 14 200m PU N 2:54.66* 16
44 100m PU T15 1:15.76 23
34 100m SU T15 1:21.63* 46
8 100m VU T15 1:11.45 87
24 50m PU N 34.26* 97
Olavi Männistö 2003 17 100m RU P16 1:20.11 17
7 100m VU P16 1:05.23* 45
Julia Tuura 2004 18 100m RU T15 1:22.14* 18
44 100m PU T15 1:16.46* 27
38 50m RU N 37.88 33
26 200m VU N 2:22.97* 37
Mikaela Kulmala 2001 20 100m RU N 1:23.83 22
10 100m VU N 1:02.77 31
Elias Saarinen 2002 23 50m PU M 27.51 26
35 100m SU M 1:10.92* 27
25 200m VU M 2:12.76* 30
45 100m PU M 1:04.14* 32
49 50m VU M 26.47 41
9 100m VU M 58.12 44
Iida Savulahti 2004 34 100m SU T15 1:17.60* 29
12 50m SU N 36.88* 71
8 100m VU T15 1:09.84 74
Niko Akkanen 2003 17 100m RU P16 1:27.74* 30
43 100m PU P16 1:14.34* 32
7 100m VU P16 1:05.64 47
Vilja Saarinen 2005 44 100m PU T15 1:17.29 30
18 100m RU T15 1:30.94 52
24 50m PU N 32.03 61
38 50m RU N 40.96* 61
8 100m VU T15 1:11.24 84
Jeremy Valkeavuori 2004 17 100m RU P16 1:27.96* 31
33 100m SU P16 1:20.33* 33
43 100m PU P16 1:15.71* 36
7 100m VU P16 1:03.82* 42
Enni Silvennoinen 2003 20 100m RU N 1:29.56 31
26 200m VU N 2:31.63 46
10 100m VU N 1:08.60 71
Olli Paukola 2003 43 100m PU P16 1:18.92 39
37 50m RU M 36.55 48
Joonatan Kuivalainen 2003 7 100m VU P16 1:06.23* 48
Erin Ekroos 2002 38 50m RU N 41.13 63
Viesti
RiUS Naiset 1 2001 2 4X50m VUV N 1:56.87 19
Hinkkala Maija 2005
Kulmala Mikaela 2001
Pihkamäki Annukka 2004
Pasma Aida 2003

Siisti Riksu on yhteinen asia – RiUS-väki mukana talkoissa!

Siisti riksuSunnuntaina 28.4.2019 oli vuorossa Riihimäen siivoustalkoiden 35 kerta. RiUS-väki urakoi Mikropolix 1, 2 ja 3-ryhmän uimareiden ja heidän perheidensä voimin seuran  oman tutun alueen Kokonkadun, Huhtimonkadun ja Hiihtäjän tien ja sitä sivuavien teiden osalta.

Siivoustalkoot ovat osa Riihimäen kaupungin Siisti Riksu-kamppanjaa ja tänä vuonna teemana on Kiertotalous käytännön tekoina. Lue kevään edetessä lisää Siisti Riksu-kamppanjasta: http://www.riihimaki.fi/siistiriksu/

Tämän upean aktiivisuuden johdosta luonnosta saadaan keväisin poistettua yhteisvoimin useita jätelavallisia lumen alta paljastuvia roskia. Näiden siivoustalkoiden päätöspäiväksi sopii mainiosti teemaan sopiva kansallinen Siivouspäivä 25.5.2019. Siivouspäivä on kierrätyksen, vanhojen tavaroiden ystävien ja kaupunkikulttuurin uusi juhlapäivä. Lisätietoja: http://siivouspaiva.com/

 

 

 

 

Niko Mäkelä ennätyksiin Tukholmassa

Riihimäen Uimaseuran Niko Mäkelä oli kisaamassa Malmsten Swim Open Stockholm-kilpailuissa 12.-15.4.2019 Suomen maajoukkueen kanssa. Kovatasoisessa kisassa hienot uinnit Nikolta jokaisessa lajissa ja uudet ennätykset kellotettiin kahteen otteeseen 50 m vapaauinnissa ja 100 m selkäuinnissa.
Niko Mäkelä Malmsten (2)

Alkuerät Finaali
Name Synt. Nro Laji Aika sij. Aika sij.
Niko Mäkelä 1998 7 50m PU 24.30 10 24.11 B-2
29 50m VU 23.12* 11 23.10* B-3
25 100m SU 58.04* 12 57.87* B-4
13 100m PU 54.81 20
19 100m VU 51.82 43

Kuva Tuire Lehtimäki

Keväinen Ahvenanmaa helli Masters-uimareita

masterskuva2019kevät (3)

 

Masters-uinnin Suomen mestaruuksista kisattiin Ahvenanmaalla Godbyssä 29.-31.3.2019. Alun perin kisat piti järjestää Maarianhaminassa, mutta järjestävä seura päätti siirtää kisat Ålands Idrottscenterin halliin. Hyvä niin, koska Godby tarjosi melko hulppeat puitteet kisoille.

Riihimäen Uimaseura lähetti kisoihin 7 uimarin joukon, joka palasi kotiin yhteensä 19 mitalin kanssa. Priimus-masterina hääri jälleen kerran Mauri Ekholm, jonka kaulaan ripustettiin 6 henkilökohtaista kultaa (100su, 200sku, 100sku, 50su, 200su ja 50vu). Maukan mitalisuoran väriin toi syvyyttä sekajoukkueiden 4×50 vapaauintiviestin pronssi.

Muut kultamitalistit ikäsarjoissaan olivat Juha-Matti Halonen (kultaa 800vu ja 400vu), Katja Anttila (kulta 100su sekä pronssia 200sku ja 100sku), Tuikku Alanko (kultaa 50pu ja 100pu sekä hopea 200sku) ja Esko Turunen (kulta 800vu). RiUS:in muut edustajat kisoissa olivat Jorma Heinonen (pronssia 100su) ja Ari Savulahti (4. 200ru). Kisojen tulokset kokonaisuudessaan ovat löydettävissä osoitteesta www.livetiming.fi.

Varsin mukavasti sujuivat myös sekajoukkueiden viestit, joista tuloksena oli hopeaa (4x100skuv), sekä kaksi pronssia (4x50skuv ja 4x50vuv).

Seuraavaksi Mastereiden katseet kääntyvät kohti Tikkurilaa, jossa kisataan syksyllä pitkän radan mestaruuksista. Syksyn kisaan erityistä jännitettä tuo se, että ne ovat samalla myös Masters-uinnin pohjoismaiset mestaruuskisat.

Oma Säästöpankki RiUS Cup 7.4.2019

OMASPRC 7.4.2019
Riihimäen Uimaseura järjestää Suomen Uimaliiton luvalla
OMA SÄÄSTÖPANKKI RiUS CUP -kilpailut sunnuntaina 7.4.2019
Riihimäen Uimahallissa  (25 m / 6 rataa)
Verryttely klo 17.30  / Kilpailut alkavat klo 18.00

2019-04-07 kisaorganisaatio OMASPRC

Mikropolix Tekniikka Valmennus
Osallistujaluettelo Kaikki
Osallistujaluettelo Laji 1-4
Kilpailun aikataulu
Tulokset

Mikropolix-ryhmät
Osallistujaluettelo Kaikki

Osallistujaluettelo Laji 1-34
Kilpailun aikataulu
Tulokset

6. OmaSP RiUS Cup 7.4.
Viim. ilm.pvä  Octoo ma 1.4.
1. 25m PU N MPX Tekniikka
2. 25m PU M MPX Tekniikka
3. 50m RU N MPX Tekniikka
4. 50m RU M MPX Tekniikka
1. 200m SKU N MPXJ3
2. 200m SKU M MPXJ3
3. 200m VU N 2009 ja nuor CUP
4. 200m VU M 2008 ja nuor CUP
5. 100m VU N 2008 2007 CUP
6. 100m VU M 2007 2006 CUP
7. 200m VU N 2006 ja vanh CUP
8. 200m VU M 2005 ja vanh CUP
9. 200m SKU N
10. 200m SKU M
11. 400m SKU N
12. 400m SKU M
13. 50m SU N MPXJ3
14. 50m SU M MPXJ3
15. 50m RU N
16. 50m RU M
17. 100m SKU N
18. 100m SKU M
19. 200m RU N
20. 200m RU M
21. 50m PU N
22. 50m PU M
23. 100m PU N
24. 100m PU M
25. 200m PU N
26. 200m PU M
27. 50m RU N MPXJ3
28. 50m RU M MPXJ3
29. 50m SU N
30. 50m SU M
31. 100m SU N
32. 100m SU M
33. 200m SU N
34. 200m SU M

Lisätietoja:
Pirjo Lappalainen pirjo.lappalainen(at)rius.fi

Arena Helsinki Swim Meet-kisoista hopeaa ja ennätyksiä!

Arena Helsinki Swim Meet-kisoissa 1.-2.4.2019 RiUS-uimarit antoivat ylpeyden aihetta valmentajille hienoilla uinneilla ja uusilla ennätyksillä sekä Niko Mäkelän 50 m ja 100 m perhosuinnin sijoituksilla hänen uidessaan molemmissa toiseksi.
Niko Mäkelä AHSW 1.4.2.2019 (2)

Alkuerä Finaali
Name Synt. Nro Laji Aika sij. Aika sij.
Niko Mäkelä (Fin) 1998 15 50m PU M 24.16 1 24.09 A-2
22 100m PU M 55:81 7 54.11 A-2
Mikaela Kulmala 2001 27 400m VU N 4:44.94* 8 4:41.89* A-5
16 800m VU N 9:52.56 14
Jasper Pullinen 1999 32 800m VU M 8:58.80 A-6
11 400m VU M 4:17.85 9 4:18.48 B-3
Aida Pasma 2003 29 200m RU N 2:45.58* 10 2:42.57* B-1
4 100m RU N 1:15.88 16 1:14.50* B-4
10 200m SKU N 2:37.89 27
19 50m RU N 35.93 27
Annukka Pihkamäki 2004 2 200m VU N 2:15.22 18
6 100m PU N 1:10.08 32
17 100m VU N 1:02.75 45
31 50m PU N 31.16* 62
Perttu Järvinen 2003 11 400m VU M 4:26.97* 19
28 50m VU M 26.19* 54
Elias Saarinen 2002 15 50m PU M 26.92* 27
28 50m VU M 26.07* 50
Oskar Turunen 2003 13 200m RU M 2:41.34* 28
20 100m RU M 1:12.52* 36
15 50m PU M 30.53 72
Aada Taiponen 2004 19 50m RU N 36.90 40
29 200m RU N 3:05.25 44
4 100m RU N 1:25.13 70
Ville Savulahti 2003 3 50m RU M 34.96* 58
Maija Hinkkala 2005 12 50m VU N 28.87* 64
19 50m RU N 38.38* 67
31 50m PU N 31.71* 77
Ronja Hellberg 2003 8 50m SU N 35.20* 77
Vilja Saarinen 2005 31 50m PU N 32.32 88

Niko Mäkelä AHSW 1.4.2.2019 (2)

RiUS-uimarit kisaavat 1.-2.4.2019 Arena Helsinki Meetissä

Tänään maanantaina 1.4.2019 ja huomenna tiistaina 2.4. kilpaillaan Arena Helsinki Swim Meet- uinnit Mäkelänrinteessä. Riihimäen Uimaseuran uimareita on mukana 14, Niko Mäkelän (FIN) lisäksi koviin kisoihin starttaa Ronja Hellberg, Maija Hinkkala, Perttu Järvinen, Mikaela Kulmala, Aida Pasma, Annukka Pihkamäki, Jasper Pullinen, Elias Saarinen, Vilja Saarinen, Ville Savulahti, Aada Taiponen, Oskar Turunen ja Julia Tuura yhteensä 31 startin verran. Tsemppiä kaikille startteihin!
Arena Helsinki Meet 1.-2.4.2019

RiUS-uimareiden startit:

Nimi Synt. Nro Laji Aika
Ronja Hellberg 2003 8 50m SU N 35.27
Maija Hinkkala 2005 12 50m VU N 31.04
19 50m RU N 00:38.40
31 50m PU N 00:32.78
Perttu Järvinen 2003 11 400m VU M 04:30.23
28 50m VU M 27.22
Mikaela Kulmala 2001 16 800m VU N 09:44.15
27 400m VU N 04:45.23
Aida Pasma 2003 4 100m RU N 01:15.25
10 200m SKU N 02:36.59
19 50m RU N 00:35.23
29 200m RU N 02:47.12
Annukka Pihkamäki 2004 2 200m VU N 02:15.04
6 100m PU N 01:08.65
17 100m VU N 01:01.99
31 50m PU N 00:31.54
Jasper Pullinen 1999 11 400m VU M 04:12.60
32 800m VU M 08:41.54
Elias Saarinen 2002 15 50m PU M 00:27.81
28 50m VU M 00:26.36
Vilja Saarinen 2005 31 50m PU N 00:31.66
Ville Savulahti 2003 3 50m RU M 00:35.43
Aada Taiponen 2004 4 100m RU N 01:22.75
19 50m RU N 00:36.84
29 200m RU N 02:58.70
Oskar Turunen 2003 13 200m RU M 2:47.36
15 50m PU M 00:29.66
20 100m RU M 01:13.41
Julia Tuura 2004 29 200m RU N 3:02.07
Niko Mäkelä (Fin) 1998 15 50m PU M 23.83
22 100m PU M 54.07

RiUS-uimareiden Mikropolix-Uintien tulokset

Mikropolix-Uinneissa lauantaina 23.3.2019 RiUS-uimarimme starttisivat  322 kertaa, joista pistesijoille 132 kertaa ja omia ennätyksiä uusittiin 202 kertaa. Kultaisia mitaleita uimarimme nappasivat 21, hopeisia 18 ja pronssia 20.

Naisuimareita hyppäsi altaaseen 44 ja miehiä 39, yhteensä 83 RiUSilaista oli siis mukana kisoissa. Lisäksi 9 viestijoukkuetta aloittivat kisan ensimmäisillä lajeilla.

Lämpimät onnittelut mitalisteille ja omaa ennätystään parantaneille!
IMG_6278 (3)

Tulospalvelu
Johanna MäkeläMitalistit
Nimi Synt. Nro Laji Aika sij.
Niko Mäkelä 1998 3 200m SKU M 2:13.96 1
13 100m SKU M 58.11 1
25 100m RU M 1:05.06 1
Perttu Järvinen 2003 5 50m VU M 25.98 1
11 100m SU M 1:07.19* 1
19 200m VU M 2:02.07* 1
31 100m VU M 55.30* 3
Elias Saarinen 2002 7 100m PU M 1:02.21 1
21 50m SU M 29.97* 1
31 100m VU M 55.09* 1
13 100m SKU M 1:05.84* 4
Veera Mustonen 2008 6 50m VU T11 35.43 1
30 50m PU T11 40.25 1
20 200m VU T12 2:46.33* 3
26 100m RU T13 1:32.45* 4
4 200m SKU T13 2:58.39* 6
Aida Pasma 2003 4 200m SKU N 2:31.67 1
18 200m RU N 2:42.26 1
8 100m PU N 1:12.86 3
24 200m SU N 2:36.21 6
Maija Hinkkala 2005 12 100m SU T14 1:13.18* 1
32 100m VU T14 1:02.16* 1
24 200m SU N 2:35.64* 4
Jasper Pullinen 1999 9 400m SKU M 4:46.49 1
13 100m SKU M 1:03.15* 2
31 100m VU M 55.23 2
25 100m RU M 1:10.69 3
Annukka Pihkamäki 2004 14 100m SKU N 1:09.05* 1
20 200m VU N 2:12.41 2
30 50m BPU N 30.68 2
26 100m RU N 1:19.26* 3
6 50m VU N 28.82* 4
Elias Tuukkanen 2006 21 50m SU P13 44.42 1
19 200m VU P13 3:01.28 2
15 50m RU P13 50.76 3
31 100m VU P13 1:23.67* 8
3 200m SKU P14 3:24.81 18
Elina Malinen 2009 32 100m VU T10 1:22.95* 1
6 50m VU T11 37.57* 2
16 50m RU T10 54.36 8
Annu Pasma 2006 6 50m VU T13 33.21* 1
30 50m PU T13 40.17 2
12 100m SU T14 1:27.37* 8
26 100m RU T13 1:43.56* 8
4 200m SKU T13 3:09.64* 11
32 100m VU T14 1:14.15* 12
Emma Pellikka 2007 22 50m SU T12 43.91* 1
32 100m VU T12 1:26.86* 6
8 100m PU T13 1:53.99** 7
26 100m RU T13 1:49.01 18
12 100m SU T14 1:37.54* 19
Valtteri Niemimuukko 2005 3 200m SKU P14 2:46.68* 2
7 100m PU P14 1:17.90* 2
25 100m RU P14 1:26.67* 3
27 200m PU M 3:05.94 3
Mikaela Kulmala 2001 26 100m RU N 1:19.85 2
6 50m VU N 28.66 3
14 100m SKU N 1:10.36 3
Oskar Turunen 2003 5 50m VU M 26.54* 2
25 100m RU M 1:09.10 2
13 100m SKU M 1:04.56* 3
31 100m VU M 59.29 7
Kätlin Ploompuu 2007 32 100m VU T12 1:19.56* 2
16 50m RU T12 49.13* 3
8 100m PU T13 1:40.25* 5
12 100m SU T 14 1:32.01* 13
4 200m SKU T13 3:18.28* 17
Enni Silvennoinen 2003 4 200m SKU N 2:42.09 2
10 400m SKU N 5:49.56 3
20 200m VU N 2:22.89 10
Suvi Keskimäki 2006 6 50m VU T13 35.78* 2
8 100m PU T13 1:34.34* 3
4 200m SKU T13 3:09.11* 10
14 100m SKU N 1:29.54* 37
Ville Savulahti 2003 15 50m RU M 33.95* 2
25 100m RU M 1:15.90* 5
31 100m VU M 1:01.01 12
7 100m PU M 1:13.80 12
Kertu Ploompuu 2010 22 50m SU T10 49.14* 2
16 50m RU T10 53.48* 6
30 50m PU T11 50.16** 10
6 50m VU T11 46.23* 16
Jeremy Valkeavuori 2004 31 100m VU P15 1:03.03 2
19 200m VU M 2:16.79* 6
7 100m PU M 1:13.80* 12
25 100m RU M 1:25.39* 13
Niko Nokikuru 2005 3 200m SKU P14 2:48.73* 3
7 100m PU P14 1:22.30* 4
29 50m PU P14 34.98* 4
11 100m SU P15 1:19.72* 8
19 200m VU M 2:28.33* 15
Ronja Hellberg 2003 22 50m SU N 34.25 3
30 50m PU N 32.71* 5
12 100m SU N 1:15.83 7
6 50m VU N 30.10* 10
16 50m RU N 40.73* 11
Niko Akkanen 2003 29 50m PU M 30.92* 3
19 200m VU M 2:18.60* 7
7 100m PU  M 1:12.76* 10
25 100m RU M 1:22.80* 12
Rasmus Lempinen 2005 29 50m PU P14 34.92* 3
3 200m SKU P14 3:03.58* 9
13 100m SKU M 1:24.41* 15
Senni Hokkanen 2006 6 50m VU T13 35.87* 3
4 200m SKU T13 3:11.10* 12
Eino Marttila 2007 21 50m SU P13 48.37* 3
31 100m VU P13 1:43.36* 17
5 50m VU P12 44.27* 19
Aakkosittain
Nimi Synt. Nro Laji Aika sij.
Milo Anttila 2009 31 100m VU P11 1:37.29* 10
21 50m SU P11 52.23* 14
5 50m VU P12 44.03* 16
Moona Anttila 2008 32 100m VU T12 1:30.95* 13
26 100m RU T13 1:49.72* 19
4 200m SKU T13 3:36.53* 23
12 100m SU T14 1:42.72* 28
Erin Ekroos 2002 32 100m VU N 1:06.41 5
8 100m PU N 1:21.35* 10
20 200m VU N 2:23.89* 12
6 50m VU N 30.23 15
Siiri Friman 2001 28 200m PU N 3:07.39 5
8 100m PU N 1:18.550 9
14 100m SKU N 1:19.98 19
Juha-Matti Halonen 1990 19 200m VU M 2:16.16* 5
5 50m VU M 28.84** 8
31 100m VU M 1:02.79 13
Jorma Heinonen 1958 11 100m SU M 1:40.67** 10
31 100m VU M 1:21.58 19
11 100m SU M 1:40.67** 10
Jenna Helminen 2005 12 100m SU T14 1:31.04 11
4 200m SKU N 3:05.55* 13
32 100m VU T14 1:15.57 15
26 100m RU N 1:40.99* 20
20 200m VU N 2:42.32* 33
Anton Helén 2006 25 100m RU P14 1:28.38* 4
3 200m SKU P14 3:06.38* 11
11 100m SU P15 1:29.14* 18
Onni Kataja 2007 21 50m SU P13 55.68* 5
13 100m SKU P13 1:54.02* 10
5 50m VU P12 42.83* 12
31 100m VU P13 1:39.91* 16
25 100m RU P14 2:01.14* 21
Helmi Kittelä 2008 32 100m VU T12 1:24.94* 4
8 100m PU T13 1:46.46** 6
4 200m SKU T13 3:14.61* 15
12 100m SU T14 1:40.56* 25
Onni Kohvakka 2007 31 100m VU P13 1:26.37* 11
25 100m RU P14 1:52.91 16
11 100m SU P15 1:48.93* 35
Joonatan Kuivalainen 2003 29 50m PU M 33.53* 6
19 200m VU M 2:24.32* 9
5 50m VU M 29.88* 12
13 100m SKU M 1:19.74* 13
Krista-matleena Kurvinen 2006 26 100m RU T13 1:45.58** 10
32 100m VU T14 1:37.18* 17
4 200m SKU T13 3:43.60** 25
Aino Leipijärvi 2007 32 100m VU T12 1:29.12 11
4 200m SKU T13 3:42.63** 24
26 100m RU T13 2:00.84 24
12 100m SU T14 1:43.26* 29
Iikka Liitola 2008 15 50m RU P11 52.96 5
31 100m VU P11 1:31.40* 6
5 50m VU P12 41.59* 9
11 100m SU P15 1:47.90 34
Vilhelmiina Lindholm 2007 30 50m PU T13 52.11* 4
6 50m VU T13 43.83** 10
22 50m SU T12 54.27 11
16 50m RU T12 1:00.69* 15
Aukusti Malinen 2007 31 100m VU P13 1:23.92* 9
25 100m RU P14 1:51.49** 14
3 200m SKU P14 3:28.37 20
Juho Mantila 2005 5 50m VU P14 33.06* 6
3 200m SKU P14 3:02.47* 8
Laura Mantila 2008 16 50m RU T12 52.74* 8
6 50m VU T11 43.80* 13
4 200m SKU T13 3:45.73 26
12 100m SU T14 1:47.94* 35
Jonne Mustalahti 2005 5 50m VU P14 34.98* 8
3 200m SKU P14 3:21.38* 15
Olavi Männistö 2003 25 100m RU M 1:16.07* 7
7 100m PU M 1:11.76* 9
31 100m VU M 1:03.20 14
Iaroslav Nechepurenko 2009 21 50m SU P11 50.91* 9
15 50m RU P11 57.03** 13
5 50m VU P12 44.08* 17
Venni Niemi 2009 32 100m VU T10 1:58.58 12
22 50m SU T 10 1:01.63* 19
6 50m VU T11 48.82* 20
16 50m RU T10 1:09.49* 25
Vieno Niemi 2007 4 200m SKU T13 3:54.83 32
Aino Nokikuru 2007 6 50m VU T13 43.14* 9
32 100m VU T12 1:36.29* 21
26 100m RU T13 2:01.92* 25
12 100m SU T14 1:55.24* 38
Meriliis Noks 2009 22 50m SU T10 57.26* 13
16 50m RU T10 1:01.82* 21
30 50m PU T11 1:04.77** 24
6 50m VU T11 55.55* 25
Topias Ojanen 2002 17 200m RU M 3:16.47* 4
11 100m SU M 1:18.19* 7
7 100m PU M 1:22.15* 14
Helmi Olander 2008 22 50m SU T12 51.44* 7
16 50m RU T12 58.75* 12
32 100m VU T12 1:38.73* 25
Joonatan Paalanen 2006 19 200m VU P13 3:10.08** 5
5 50m VU P14 37.00* 11
31 100m VU P13 1:27.75* 12
Kaisla Paalanen 2008 6 50m VU T11 46.17* 15
26 100m RU T13 1:58.30* 23
32 100m VU T12 1:44.23* 27
12 100m SU T14 1:47.12* 34
Olli Paukola 2003 15 50m RU M 36.12 5
29 50m PU M 32.57 5
3 200m SKU M 2:43.26* 6
11 100m SU M 1:19.77 8
25 100m RU M 1:19.75 10
Rosa Perikangas 2007 6 50m VU T13 39.31* 5
32 100m VU T12 1:32.31* 14
26 100m RU T13 2:04.89* 29
12 100m SU T14 1:49.13* 36
Saana Perkkiö 2005 10 400m SKU N 5:58.03* 4
32 100m VU T14 1:05.40* 5
24 200m SU N 2:51.82 13
16 50m RU N 44.57* 17
6 50m VU N 30.49* 18
Aki Raitala 2004 3 200m SKU M 3:05.37* 10
25 100m RU M 1:35.05* 16
13 100m SKU M 1:26.40* 17
Aapo Rasinmäki 2003 3 200m SKU M 2:56.08* 7
11 100m SU M 1:31.06* 9
25 100m RU M 1:36.33* 17
Nikita Ravalt 2002 30 50m PU N 33.36 6
16 50m RU N 40.89* 13
22 50m SU N 39.10 13
6 50m VU N 30.66 21
Lumi Riikonen 2010 22 50m SU T10 55.85* 11
16 50m RU T10 1:01.82* 21
30 50m PU T11 1:04.85 25
Helmi Romppanen 2004 4 200m SKU N 2:59.53* 8
24 200m SU N 3:00.23 15
26 100m RU N 1:34.29* 15
Väinö Rosendahl 2007 31 100m VU P13 1:30.74* 15
25 100m RU P14 2:00.93 20
3 200m SKU P14 3:43.09 24
11 100m SU P15 1:40.88* 28
Siiri Ruponen 2005 12 100m SU T14 1:19.89* 4
4 200m SKU N 3:00.40 9
32 100m VU T14 1:12.28* 11
24 200m SU N 2:54.88* 14
20 200m VU N 2:35.90 27
Vinski Saarikallio 2004 3 200m SKU M 3:00.75* 8
13 100m SKU M 1:23.51* 14
25 100m RU M 1:29.53* 15
Vilja Saarinen 2005 8 100m PU N 1:17.91 8
32 100m VU T14 1:09.87 8
26 100m RU N 1:27.21 11
14 100m SKU N 1:20.15 20
Iida Savulahti 2004 4 200m SKU N 2:58.38 7
22 50m SU N 36.40 8
24 200m SU N 2:48.24 10
Maxim Sazonov 2008 21 50m SU P11 48.29* 8
5 50m VU P12 43.35* 13
29 50m PU P12 54.46** 17
Petri Shkolny 2003 29 50m PU M 31.91* 4
11 100m SU M 1:13.78* 5
19 200m VU M 2:22.96* 8
Aada Taiponen 2004 16 50m RU N 36.92 4
26 100m RU N 1:22.70 6
30 50m PU N 34.68 8
6 50m VU N 32.96 39
Miika Toivonen 2007 31 100m VU P13 1:22.45* 5
5 50m VU P12 37.67* 7
29 50m PU P12 44.76* 9
11 100m SU P15 1:43.81* 31
Iiris Tuukkanen 2008 22 50m SU T12 54.38* 12
6 50m VU T11 50.10* 22
32 100m VU T12 1:57.53* 34
12 100m SU T14 2:05.71* 41
Julia Tuura 2004 26 100m RU N 1:21.15* 5
20 200m FVU N 2:18.37* 6
14 100m SKU N 1:15.20* 8
6 50m VU N 30.22* 14
Lasse Vanninen 2008 5 50m VU P12 41.66* 10
31 100m VU P11 1:37.36 11
5 50m VU P12 41.66* 10
15 50m RU P11 57.48** 15
Eeli Vesamäki 2009 21 50m SU P11 51.25* 11
29 50m PU P12 50.90** 15
5 50m VU P12 45.40* 20
Krista Viitanen 2005 30 50m PU N 44.51 17
22 50m SU N 46.48* 23
6 50m VU N 38.22* 56
Jesse Virkkala 2004 21 50m SU M 39.05* 4
3 200m SKU M 3:06.58* 11
11 100m SU P15 1:24.98* 13
Vilmiina Weckman 2004 16 50m RU N 45.07* 19
22 50m SU N 42.75* 20
6 50m VU N 34.55* 46
Vera Ylipekka 2008 22 50m SU T12 53.09* 10
6 50m VU T11 46.49* 17
16 50m RU T12 1:01.18* 18
32 100m VU T12 1:48.82 30
Miia Äikäs 2003 4 200m SKU N 3:02.47 12
20 200m VU N 2:35.09 26
14 100m SKU N 1:25.57 33
6 50m VU N 33.16 40
VIESTIT
Nimi Synt. Nro Laji Aika sij.
RiUS Miehet 1 1998 1 4X50m 1:54.82** 1
    Saarinen Elias 2002 SKUV M
    Turunen Oskar 2003
    Mäkelä Niko 1998
    Pullinen Jasper 1999
RiUS FlikFlak 2007 2 4X50m 2:46.03* 2
    Pellikka Emma 2007  SKUV T12
    Kittelä Helmi 2008
    Malinen Elina 2009
    Leipijärvi Aino 2007
RiUS Miehet 2 2003 1 4X50m 2:07.21 4
    Männistö Olavi 2003 SKUV M
    Savulahti Ville 2003
    Akkanen Niko 2003
    Järvinen Perttu 2003
RiUS Venyjät 2007 1 4X50m 2:50.62* 5
    Rosendahl Väinö 2007 SKUV P13
    Toivonen Miika 2007
    Liitola Iikka 2008
    Malinen Aukusti 2007
RiUS Naiset 2 2002 2 4X50m 2:17.29 5
    Hellberg Ronja 2002 SKUV M
    Silvennoinen Enni 2003
    Saarinen Vilja 2003
    Ekroos Erin 2005
RiUS SikSak 2007 2 4X50m 3:04.48* 5
    Anttila Moona 2008  SKUV T12
    Mantila Laura 2008
    Niemi Vieno 2007
    Perikangas Rosa 2007
RiUS HopHip 2008 1 4X50m 3:12.51* 6
    Nechepurenko Iaroslav 2009 SKUV P13
    Sazonov Maxim 2008
    Kohvakka Onni 2009
    Anttila Milo 2009
RiUS FlipFlop 2007 2 4X50m 3:29.51** 7
    Tuukkanen Iiris 2008  SKUV T12
    Nokikuru Aino 2007
    Paalanen Kaisla 2008
    Lindholm Vilhelmiina 2007

MIKROPOLIX-UINNIT 23.3.2019

Riihimäen Uimaseura järjestää Suomen Uimaliiton luvalla kansalliset MIKROPOLIX – Uinnit
Lauantaina 23.3.2019 Riihimäen Uimahallissa
(25 m /8 rataa / sähköinen ajanotto)
Kilpailut alkavat klo 12.00 ja verryttely klo 10.50-11.50

Seurojen kisainfo Mikropolix-Uinnit 23.3.2019
PÄIVITETTY 21.3.2019

Lauantaina 23.3.2019 uitaviin Mikropolix-Uinteihin on ilmoittautunut 430 uimaria 16 seurasta. Startteja kauhotaan 1374, joista viestistartteja on 37 ja henkilökohtaisia startteja 1344. Kilpailut alkavat klo 12 ja päättyvät noin klo 20.00.

Osallistujaluettelot ja aikataulu löytyvät livetiming palvelusta.

Cafe Harjun lounastarjous 23.3.2019 MPX-uinnit

2019-03-23 Kilpailukutsu Mikropolix-UinnitMikropolix
Ilmoittautumiset Tempukseen  viimeistään sunnuntaina 17.3.2019.

Ratajärjestyksessä huomioidaan hyvitys  50 m :n radalla uiduille ajoille.

Osanottomaksu  on 8 € / startti ja maksetaan ilmoittautuessa tilille:
Riihimäen Uimaseura  IBAN FI57 4262  1120 0094 88

Palkinnot jaetaan ikäsarjojen kolmelle parhaalle.

Lisätietoja: Pirjo Lappalainen / pirjo.lappalainen@rius.fi / 045-6300436 Tervetuloa Riihimäelle kisaamaan!

Voit seurata kisoja livetiming palvelun kautta.

Tietotekniikka kerralla kuntoon!  www.mikropolix.fi

Riihimäen seuraparlamentin puheenjohtajaksi valittiin Timo Nuora

Timo Seuraparlamentin pj.3Riihimäen Uimaseuran puheenjohtaja Timo Nuora valittiin 13.2.2019 pidetyssä Riihimäen seuraparlamentin perustamiskokouksessa parlamentin puheenjohtajaksi.

Seuraparlamentin on tarkoitus vilkastuttaa kaupungin liikuntaelämää, nostaa yhteistyössä liikunnan näkyvyyttä ja saada lisää seurojen välistä yhteistyötä aikaiseksi yli lajirajojen.

Parlamentin sihteerinä ja linkkinä kaupungin suuntaan toimii liikuntapalvelupäällikkö Kati Hämäläinen-Myllymäki.

 

Mitaleita ja ennätyksiä Carnevaaleista

RiUS-juniorit 20 tyttöä ja 10 poikaa starttasivat lauantaina 2.2.2019 Espoonlahden Speedo Carnevaleilla yhteensä 71 kertaa.   Lähtöpallille kavutuista starteista 29 tehtiin ensimmäistä kertaa 50m altaassa. Omia ennätyksiä uitiin 34, pistesijoja 10 ja 2 kultaista ja 2 pronssista mitalia.
Lämpimät onnittelut mitalisteille ja kaikille oman ennätyksen uineille!5.2.2019 www j FB Speedot

Mitalistit ja pistesijat
Niko Nokikuru 2005 4 200m PU P14 3:31.88** 1
14 200m VU P14 2:38.82** 9
Veera Mustonen 2008 9 100m SU T11 1:26.06** 1
13 200m VU T13 2:52.12** 17
Helmi Kittelä 2008 18 200m SKU T11 3:28.08* 3
5 100m VU T11 1:26.58* 11
9 100m SU T11 1:41.51** 14
Vinski Saarikallio 2004 8 200m RU P16 3:23.99* 3
6 100m VU P16 1:13.62* 36
Elina Malinen 2009 18 200m SKU T11 3:28.91** 4
5 100m VU T11 1:25.30* 10
9 100m SU T11 1:38.59** 10
Miika Toivonen 2007 15 100m RU P12 1:43.76* 4
6 100m VU P12 1:23.77* 21
Aki Raitala 2004 8 200m RU P16 3:30.09* 4
6 100m VU P16 1:16.00 40
Tuukka Visto 2007 6 100m VU P12 1:17.10* 6
10 100m SU P12 1:36.33* 10
Senni Hokkanen 2006 7 200m RU T13 3:33.32** 8
13 200m VU T13 3:00.11** 19
Iikka Liitola 2008 2 50m SU P11 44.60* 8
6 100m VU P12 1:29.97* 41
Tulokset
Moona Anttila 2008 16 100m RU T11 1:52.08** 9
9 100m SU T11 1:47.61** 20
5 100m VU T11 1:33.69** 25
Eerika Savulahti 2008 16 100m RU T11 1:54.65* 11
5 100m VU T11 1:27.67* 13
9 100m SU T11 1:47.23** 19
Maija Hinkkala 2005 18 200m SKU T15 2:43.55* 13
24 100m PU T15 1:15.71* 13
Karoliina Jukarainen 2006 7 200m RU T13 4:17.32** 16
9 100m SU T13 1:39.96* 52
Anton Helén 2006 10 100m SU P14 1:29.42* 18
6 100m VU P14 1:13.49* 19
Iida Savulahti 2004 13 200m VU T15 2:32.15* 18
16 100m RU T15 1:35.08* 28
Aukusti Malinen 2007 10 100m SU P12 1:41.56** 18
17 200m SKU P12 3:33.61** 18
6 100m VU P12 1:27.80* 33
Siiri Ruponen 2005 13 200m VU T15 2:36.46* 24
9 100m SU T15 1:23.08* 25
Väinö Rosendahl 2007 17 200m SKU P12 3:48.67** 24
6 100m VU P12 1:31.38* 42
Kukka-sofia Lievonen 2006 9 100m SU T13 1:28.24** 27
5 100m VU T13 1:21.05** 47
Onni Kataja 2007 10 100m SU P12 2:01.20** 31
Jenna Helminen 2005 13 200m VU T15 2:56.07 34
9 100m SU T15 1:31.17 36
Emma Pellikka 2007 16 100m RU T13 1:44.70** 35
9 100m SU T13 1:38.24** 48
5 100m VU T13 1:31.45** 71
Kätlin Ploompuu 2007 5 100m VU T13 1:18.31* 39
9 100m SU T13 1:34.33* 39
Aino Leipijärvi 2007 18 200m SKU T13 3:54.28** 41
9 100m SU T13 1:48.20** 63
5 100m VU T13 1:27.58** 64
Suvi Keskimäki 2006 5 100m VU T13 1:19.30* 42
9 100m SU T13 1:35.15* 43
Milana Fedotova 2005 9 100m SU T15 1:39.16* 44
5 100m VU T15 1:23.44* 62
Rosa Perikangas 2007 9 100m SU T13 1:50.75** 64
5 100m VU T13 1:27.86** 65
Vieno Niemi 2007 9 100m SU T13 1:51.34* 65
5 100m VU T13 1:33.37* 75
Aino Nokikuru 2007 9 100m SU T13 2:02.31* 68
5 100m VU T13 1:36.87* 81

Tulospalvelu Johanna Mäkelä
Kuva Pirjo Lappalainen

Oma Säästöpankki RiUS Cup 10.2.2019

OMASP

Riihimäen Uimaseura järjestää Suomen Uimaliiton luvalla
OMA SÄÄSTÖPANKKI RiUS CUP -kilpailut sunnuntaina 10.2.2019
Riihimäen Uimahallissa  (25 m / 6 rataa)
Verryttely klo 17.30  / Kilpailut alkavat klo 18.00

2019-02-10 kisaorganisaatio OMASPRC

TV MPX Kilpailun aikataulu
TV MPX Osallistujaluettelo Kaikki
Tulokset – tekniikkavalmennus

MIKROPOLIX-ryhmät
Kilpailun aikataulu
Osallistujaluettelo Kaikki
Osallistujaluettelo Laji 3-18
Tulokset

Mikropolix Tekniikka -ryhmien lajit:

1. 50m SU N MPX Tekniikka
2. 50m SU M MPX Tekniikka
3. 100m VU N MPX Tekniikka
4. 100m VU M MPX Tekniikka

Mikropolix-ryhmien lajit:

1. 4 x 50 VUV N
2. 4 x 50 VUV M
3. 200m SKU N 2007 ja nuor CUP
4. 200m SKU M 2006 ja nuor CUP
5. 400m SKU N 2006 ja vanh CUP
6. 400m SKU M 2005 ja vanh CUP
7. 100m SKU N MPXJ3
8. 100m SKU M MPXJ3
9. 50m SU N
10. 50m SU M
11. 50m VU N
12. 50m VU M
13. 100m PU N
14. 100m PU M
15. 50m PU N
16. 50m PU M
17. 100m VU N MPXJ3
18. 100m VU M MPXJ3
19. 100m RU N
20. 100m RU M
21. 50m RU N
22. 50m RU M
23 4 x 50 SKUV N
24 4 x 50 SKUV M