Tämän vuoden Rollo-uinnit kisattiin 10-12.6. Espoon Leppävaaran maauimalassa.
Rollo-uinnit ovat 10-12 vuotiaille tytöille sekä 11-13 vuotiaille pojille suunnattu vuosittainen arvokilpailu. Vuosien 2020 ja 2021 Rollo-uinnit jouduttiin perumaan Korona-tilanteen takia, mutta nyt vihdoin pitkän tauon jälkeen kisat pystyttiin toteuttamaan.
Kilpailuihin saa ottaa osaa uimari, joka on saavuttanut aikarajan virallisissa kilpailuissa 1.6.2020–10.6.2022 välisenä aikana siinä lajissa, johon aikoo osallistua. Riihimäen Uimaseurasta aikarajan saavuttaneita uimareita oli 10.
Nimi | Ikäsarja | Laji | Tulos | Aikaparannus | Sijoitus |
Sophia Aitamaa | T10 | 200m Seka | 03:43.19 | x | 20 |
Sophia Aitamaa | T10 | 50m Rinta | 00:55.77 | 32 | |
Sophia Aitamaa | T10 | 100m Vapaa | 01:34.44 | x | 41 |
Joel Kontio | P13 | 100m Selkä | 01:24.16 | x | 21 |
Joel Kontio | P13 | 100m Rinta | 01:34.75 | 25 | |
Joel Kontio | P13 | 100m Perhos | 01:28.00 | 35 | |
Joel Kontio | P13 | 200m Seka | 03:00.73 | x | 37 |
Joel Kontio | P13 | 100m Vapaa | 01:14.34 | 55 | |
Anni Sohlman | T11 | 50m Perhos | 00:42.70 | x | 27 |
Anni Sohlman | T11 | 200m Seka | 03:27.47 | x | 40 |
Anni Sohlman | T11 | 100m Rinta | 01:49.03 | 48 | |
Anni Sohlman | T11 | 100m Vapaa | 01:27.12 | 64 | |
Amanda Autio | T10 | 200m Seka | 03:58.31 | x | 30 |
Amanda Autio | T10 | 50m Selkä | 00:49.11 | 31 | |
Amanda Autio | T10 | 100m Vapaa | 01:35.18 | x | 44 |
Eetu Helminen | P11 | 200m Seka | 03:42.61 | x | 31 |
Eetu Helminen | P11 | 50m Rinta | 00:52.29 | x | 38 |
Iida Kaffka | T10 | 50m Selkä | 00:51.37 | 39 | |
Konsta Hiltunen | P13 | 200m Seka | 03:07.78 | 49 | |
Konsta Hiltunen | P13 | 100m Selkä | 01:28.04 | 50 | |
Konsta Hiltunen | P13 | 100m Vapaa | 01:15.58 | 58 | |
Konsta Hiltunen | P13 | 100m Rinta | DSQ | ||
Sami Passinen | P12 | 200m Seka | 03:46.95 | x | 79 |
Seela Ruponen | T11 | 200m Seka | 04:20.17 | 86 | |
Joona Toivonen | P11 | 50m Rinta | DSQ |
Rollo-uintien 50m VU on laji jonka pääsevät uimaan kaikki Rollo-leirille osallistujat. Riihimäen Uimaseurasta lajiin osallistui 15 reipasta uimaria, jotka tekivät samalla hienoja omia ennätyksiä.
Tytöt 10-12 50m VU | |||||
Nimi | Ikäsarja | Laji | Tulos | Aikaparannus | Sijoitus |
Mimosa Puikkonen | T10-12 | 50m Vapaa | 00:38.35 | x | 46 |
Pihla Ruuskanen | T10-12 | 50m Vapaa | 00:39.22 | x | 58 |
Hilla Soppi | T10-12 | 50m Vapaa | 00:40.72 | x | 76 |
Sofia Frey | T10-12 | 50m Vapaa | 00:41.50 | x | 83 |
Kaisla Virtanen | T10-12 | 50m Vapaa | 00:43.17 | x | 103 |
Mandi Brandes | T10-12 | 50m Vapaa | 00:46.20 | 121 | |
Elsa Kohonen | T10-12 | 50m Vapaa | 00:46.80 | x | 124 |
Maya Mertkoski | T10-12 | 50m Vapaa | DNF | ||
Pojat 11-13 50m VU | |||||
Nimi | Ikäsarja | Laji | Tulos | Aikaparannus | Sijoitus |
Eeli Vesamäki | P11-13 | 50m Vapaa | 00:36.27 | x | 20 |
Arttu Rajala | P11-13 | 50m Vapaa | 00:37.22 | x | 28 |
Jami Torvikoski | P11-13 | 50m Vapaa | 00:38.68 | x | 45 |
Teemu Hanninen | P11-13 | 50m Vapaa | 00:41.07 | x | 75 |
Rasmus Koikkalainen | P11-13 | 50m Vapaa | 00:41.95 | x | 81 |
Emil Kontio | P11-13 | 50m Vapaa | 00:44.61 | x | 98 |
Aleksi Aakala | P11-13 | 50m Vapaa | 00:46.22 | x | 106 |
Rollot jatkuvat kisojen jälkeen leirin merkeissä.
Iloista ja aktiivista leiriä kaikille RiUS-uimareille ja huoltojoukoille!